Podgląd wydruku ze szczegółami szkolenia

Drukuj

Wolters Kluwer

www.szkolenia.wolterskluwer.pl

Szkolenie online: 

Opłaty przekształceniowe – dotychczasowa praktyka i konieczne zmiany wynikające z orzeczenia TSUE

Terminy i miejsce:

Program

Szkolenie przybliży doczasową praktykę sądową i administracyjną oraz tezy, jak również możliwe implikacje praktyczne dla samorządów, zapadłego orzeczenia.

 

Program szkolenia:

 

  1. Dotychczasowa praktyka
  • definicja dostawy towarów,
  • przekształcenie a dostawa towarów,
  • użytkowanie wieczyste jako czynność opodatkowana,
  • podstawa opodatkowania,
  • moment powstania obowiązku podatkowego,
  • czas ustanowienia użytkowania a wpływ na VAT,
  • dotychczasowe orzecznictwo,
  • interpretacje organów.

2. Tezy wynikające z wyroku TSUE z 25.02.2021r. w sprawie Wrocławia

  • odrębna dostawa,
  • status podatnika.

3. Wyłączenie z VAT, opodatkowanie stawką podstawową.

4. Wątpliwości wynikające ze sprzeczności wyroku z praktyką.

5. Zasada pewności prawa.

6. Ryzyka wynikłe z orzeczenia, czy fiskus domagać się będzie zapłaty podatku wraz z odsetkami.

7. Praktyczne problemy wynikające z orzeczenia, co dalej?

Prelegenci

Joanna Rudzka

Prawnik, licencjonowany doradca podatkowy z ponad 16 letnim doświadczeniem w doradztwie dla przedsiębiorstw i podmiotów sektora finansów publicznych. Doświadczenie zawodowe zdobywała w PwC w dziale podatkowym oraz w KPMG Tax. Kierowała działem VAT w renomowanej warszawskiej kancelarii, zajmując się szeroko rozumianym doradztwem podatkowym, zarówno bieżącą obsługą klientów jak również doradztwem projektowym (restrukturyzacje, przeglądy podatkowe i celowe, projekty optymalizacyjne, postępowania). Od 2013 r. prowadzi własną Kancelarię Doradztwa (www.podatkisamorzadu.pl).

Ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Szkołę Prawa Niemieckiego przy Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie w Bonn. Prowadziła liczne projekty doradcze, głównie w zakresie VAT, jak również podatków dochodowych, podatku od nieruchomości i międzynarodowego opodatkowania, realizowane dla szeregu polskich i zagranicznych podmiotów działających w różnych branżach. Jest autorką licznych publikacji prasowych dotyczących prawa podatkowego (Wspólnota, Rzeczpospolita, Finanse Publiczne, Parkiet, Gazeta Prawna, Przegląd Podatkowy, Jurysdykcja Podatkowa) oraz komentatorką w programach telewizyjnych.

Uczestniczy jako ekspert w pracach dotyczących zmian w polskich przepisach podatkowych (głównie w obszarze podatku VAT), jak również pracach na szczeblu Unii Europejskiej. Jest ponadto cenionym szkoleniowcem (m.in. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, szkolenia prowadzone przez wydawnictwa i firmy konferencyjne), ekspertem Senatu RP, a ponadto również Członkiem Rady Podatkowej PKPP Lewiatan.

Posiada wieloletnie doświadczenie w doradztwie dla podmiotów publicznych, głównie samorządowych. Prowadzona przez nią Kancelaria odzyskała kilkadziesiąt milionów złotych nadpłaconego podatku VAT dla podmiotów publicznych oraz na bieżąco wspiera samorządy, instytucje kultury i spółki publiczne w kwestiach rozliczania podatku VAT, podatku dochodowego oraz podatku od nieruchomości. W wielu wprowadziła procedury naliczania i odliczania VAT współczynnikiem. Z sukcesem i korzyścią dla Gmin dokonała kilkudziesięciu centralizacji. Posiada doświadczenie w obsłudze podatkowej agencji wykonawczej (w rozumieniu ustawy o finansach publicznych), instytutów naukowych i instytucji kultury. Doradza w zakresie VAT organizacjom pozarządowym wykonującym zadania z zakresu administracji rządowej.

Kontakt w sprawie szkolenia:

Drukuj