Podgląd wydruku ze szczegółami szkolenia
www.szkolenia.wolterskluwer.pl
1. Wprowadzenie – kiedy organ wydaje decyzję administracyjną?
2. Elementy decyzji – obligatoryjne i fakultatywne
3. Decyzja bez uzasadnienia
4. Prawo do odwołania/skargi oraz zrzeczenie się prawa do wniesienia odwołania
5. Strona wnosi odwołanie/skargę – zadania organu pierwszej instancji, w tym tryb autokontroli;
6. Rola organu pierwszej instancji w toku rozpatrywania odwołania
7. Rodzaje rozstrzygnięć organu odwoławczego i ich wpływ na dalsze postępowanie w sprawie
8. Podsumowanie – ostateczność, prawomocność i wykonalność decyzji
Szkolenie jest adresowane do:
racowników organów administracji publicznej, w szczególności pracowników organów jednostek samorządu terytorialnego (urzędów gmin i miast, starostw powiatowych i urzędów marszałkowskich), którzy na co dzień prowadzą postępowania administracyjne.
Prawnik w Kancelarii Radców Prawnych Zygmunt Jerzmanowski i Wspólnicy sp.k. w Poznaniu, doktorant na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Specjalizuje się w prawie administracyjnym, ze szczególnym uwzględnieniem prawa samorządowego, procedury administracyjnej i sądowoadministracyjnej. W praktyce zajmuje się prawnymi aspektami funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego i podmiotów komunalnych oraz zagadnieniami prawa ochrony środowiska, tworzenia i funkcjonowania związków międzygminnych, przygotowywania projektów aktów prawa miejscowego czy dostępu do informacji publicznej. Prelegent na seminariach i konferencjach poświęconych zagadnieniom prawa samorządowego, autor wielu publikacji dotyczących prawa samorządowego.