Podgląd wydruku ze szczegółami szkolenia

Drukuj

Wolters Kluwer

www.szkolenia.wolterskluwer.pl

Szkolenie online: 

Kompensacja szkód medycznych, pełnomocnik ds. praw pacjenta, monitoring wizyjny i inne zmiany w nowelizacji ustawy o prawach pacjenta z 16 czerwca 2023 r.

Terminy i miejsce:

Program

1. Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych i postępowanie w sprawie przyznania świadczenia – pozycja szpitali i spoczywające na nich obowiązki.
2. Zdarzenia medyczne w szpitale - jakie przypadki obejmuje nowy model?
3. Pełnomocnik ds. praw pacjenta - kto może nim i jakie zadania ma realizować?
4. Zmiany w zasadach stosowania monitoringu wizyjnego oraz identyfikacji pacjentów placówek medycznych.
5. Wypisywanie pacjentów z ograniczoną poczytalnością - nowy obowiązek dla szpitali.

 

Dzięki szkoleniu dowiesz się:

  • jaką rolę w postępowaniu dot. przyznania świadczenia z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych pełni placówka medyczna (obowiązek udzielania informacji, prowadzenie analizy przyczyn źródłowych)
  • jakie zdarzenia medyczne w szpitalu są objęte nową regulacją . kto może pełnić funkcję pełnomocnika ds. praw pacjenta oraz jaki jest zakres jego obowiązków?
  • jakie są nowe zasady stosowania monitoringu wizyjnego w placówkach medycznych?
  • jak zmieni się sposób stosowania opasek identyfikacyjnych u pacjentów szpitala?
  • kogo i w jaki sposób poinformować o wypisie ze szpitala pacjenta w stanie ograniczonej poczytalności?

 

Szkolenie skierowane jest w szczególności do:

  • Dyrektorów, kierowników i innych pracowników placówek medycznych zobligowanych do zapewnienia jakości w podmiotach wykonujących działalność leczniczą (w szczególności pełnomocników ds. jakości)
  • Osób zobowiązanych do zapewnienia przestrzegania ochrony danych osobowych w podmiotach leczniczych (w szczególności w zakresie monitoringu i znaków identyfikacyjnych pacjentów)
  • Osób odpowiedzialnych za monitorowanie zdarzeń niepożądanych i zdarzeń medycznych w szpitalach (w szczególności kierownik i personel medyczny zobowiązany do przeprowadzenia analizy przyczyn źródłowych zdarzenia niepożądanego)
  • Personelu medycznego i niemedycznego placówki pozostającego w bezpośrednim kontakcie z pacjentem
  • Osób świadczących opiekę/doradztwo prawne placówkom medycznym w zakresie nowych obowiązków wynikających z ustawy o jakości oraz nowelizacji ustawy o praw pacjenta i niektórych innych ustaw

Prelegenci

Tomasz Młynarski

 Dyrektor Departamentu Świadczeń Kompensacyjnych w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta. Radca prawny specjalizujący się w prawie medycznym, ubezpieczeniowym i administracyjnym oraz odpowiedzialności odszkodowawczej. Były zastępca dyrektora Departamentu Prawnego w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta. Członek Rady Przejrzystości przy Prezesie Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz Rady Funduszu Medycznego przy Ministrze Zdrowia. Wykładowca na studiach podyplomowych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Doświadczenie zawodowe zdobywał w kilku zakładach ubezpieczeń oraz w Biurze Rzecznika Ubezpieczonych i Rzecznika Finansowego. Autor wniosków o podjęcie przez Sąd Najwyższy uchwał dotyczących istotnych zagadnień prawnych z zakresu prawa cywilnego, a także licznych publikacji prawniczych.

Kontakt w sprawie szkolenia:

Drukuj