Bądź na bieżąco
Zapisz się na Newsletter!
- wprowadzenie
- cel zadawania pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości UE;
- sposób i konstrukcja pytań;
- przedstawienie własnej praktyki przy zadawaniu pytań;
- przykłady nieprawidłowych pytań skutkujących odrzuceniem lub stwierdzeniem przez TSUE oczywistego braku właściwości;
- problematyka przewlekłości postępowania związana z zadawaniem pytań prejudycjalnych;
- konsekwencje braku zadania pytania prejudycjalnego na przykładzie orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka;
- jak należy rozumieć orzeczenie TSUE wydane na skutek pytania prejudycjalnego;
- podsumowanie.
Udział w szkoleniu pozwoli zrozumieć istotę zadawania pytań prejudycjalnych oraz przedstawi prawidłowy sposób ich zadawania na podstawie doświadczeń prowadzącej i analizy pytań polskich sądów do TSUE. Ponadto zachęci do zadawania pytań prejudycjalnych w prowadzonych sprawach i orzekania zgodnie z wymaganiami prawa unijnego.
Sędzia Sądu Rejonowego dla Wrocławia Śródmieścia we Wrocławiu, orzekająca w wydziałach cywilnym (do 2008) oraz pracy i ubezpieczeń społecznych (od 2008).
W 2012 r., odbyła roczny staż w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu organizowany przez Europejską Sieć Szkolenia Kadr Wymiaru Sprawiedliwości (EJTN). Po jego ukończeniu w 2014 r. została delegowana do Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.
Dwukrotnie nagrodzona przez Międzynarodową Komisję Prawników tytułem „Europejski Sędzia Roku” oraz wyróżnieniem za najlepsze uzasadnienia do orzeczeń rozwijających podstawowe zasady państwa prawnego i standardy ochrony praw człowieka.
Autorka trzech pytań prejudycjalnych do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej zakończonych merytorycznymi rozstrzygnięciami, które miały na celu zapewnienie jednolitej wykładni i stosowania prawa unijnego we wszystkich państwach członkowskich oraz zapewnienie sądom krajowym pomocy w procesie wykładni i stosowania prawa unijnego.
Autorka oraz współautorka glos, artykułów oraz komentarza dotyczących orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w odniesieniu do prawa i orzecznictwa krajowego w zakresie prawa cywilnego i postępowania cywilnego oraz przewlekłości postępowania sądowego.
Jest prelegentką krajowych oraz międzynarodowych seminariów organizowanych przez Uniwersytet Wrocławski, the Academy od European Law (ERA Trier), the European University Institute (EUI Florence).
Jest wykładowcą Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, Okręgowej Rady Adwokackiej we Wrocławiu, prowadzi zajęcia dydaktyczne na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Uniwersytecie SWPS.
Wolters Kluwer Polska Sp. z o.o. jest największym wydawcą publikacji prawniczych i biznesowych na rynku polskim. Od lat dostarcza najwyższej klasy wiedzę, nowoczesne rozwiązania, narzędzia i usługi dla profesjonalistów z branży prawniczej, podatkowej, biznesu, ochrony zdrowia, edukacji, administracji państwowej i samorządowej. Wspiera ich w podejmowaniu kluczowych decyzji tak by mogli działać pewnie i bez obaw. Wolters Kluwer Polska Sp. z o.o. jest częścią międzynarodowego koncernu Wolters Kluwer – globalnej i wiodącej firmy wydawniczej i dostawcy usług informacyjnych.
W ofercie wydawnictwa Wolters Kluwer Polska Sp. z o.o. znajdują się produkty elektroniczne, książki i czasopisma jak również szkolenia online i konferencje.
Szkolenie online odbędzie się 28 marca 2019 r. o godzinie 9:30.
Zapisy prowadzone są do godziny 8:30 w dniu szkolenia.
Mail z linkiem do szkolenia zostanie wysłany na dzień przed i w dniu szkolenia.
Szkolenie online jest bezpłatne dla klientów Wolters Kluwer - wystarczy wypełnić krótki formularz rejestracyjny.
Magdalena Karasek
Zapytaj o ofertę na szkolenie specjalnie dla twojej firmy (jako szkolenie zamknięte)
Zapytaj o ofertęSkontaktuj się z nami aby dopytać kiedy będziemy to szkolenie organizować ponownie
Wyślij zapytanieMasz pytania? Zadzwoń lub napisz!
Ogólna infolinia: 801 04 45 45
Szkolenia:
PL-szkolenia@wolterskluwer.com
Szkolenia Progman:
szkolenia.progman@wolterskluwer.pl
Szkolenia Kancelaria Notarialna:
PL-szkolenia.zam@wolterskluwer.com