dostosowanie do infywidualnych potrzeb
dostosowanie do indywidualnych potrzeb
płatność po zrealizowanej usłudze
płatność po zrealizowanej usłudze
Szkolenie online

Pytania prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Pytania prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości UE.
W chwili obecnej nie mamy ustalonego terminu szkolenia,
skontaktuj się z nami aby dopytać kiedy będziemy organizować to szkolenie ponownie
Pobierz PDF Wydrukuj Podziel się na Facebooku Udostępnij na Twitterze

Pytania prejudycjalne kierowane do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pełnią istotną rolę w polskiej praktyce wymiaru sprawiedliwości, przyczyniając się do orzekania przez polskie sądy zgodnie z prawem Unii Europejskiej. Przez kilkanaście lat polskie sądy zadały pytania prejudycjalne, z których wiele nie odpowiadało wymogom formalnym oraz materialnym. Ponadto w porównaniu do innych krajów UE pytań tych było niewiele. Pod tym kątem należy szczegółowo zaprezentować sposób sporządzania takich orzeczeń. Ponadto istnieje przeświadczenie, że skierowanie orzeczenia wstępnego w sposób nieuzasadniony przedłuża postępowanie, co może wiązać się z odpowiedzialnością Skarbu Państwa za przewlekłość postępowania. Przedstawienia wymaga zatem kwestia ewentualnej przewlekłości postępowania w związku z zadaniem pytania prejudycjalnego. Jak również konsekwencje braku wystosowania pytania prejudycjalnego do TSUE.

Szczegóły szkolenia

Program

Program

- wprowadzenie

- cel zadawania pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości UE;

- sposób i konstrukcja pytań;

- przedstawienie własnej praktyki przy zadawaniu pytań;

- przykłady nieprawidłowych pytań skutkujących odrzuceniem lub stwierdzeniem przez TSUE oczywistego braku właściwości;

- problematyka przewlekłości postępowania związana z zadawaniem pytań prejudycjalnych;

- konsekwencje braku zadania pytania prejudycjalnego na przykładzie orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka;

- jak należy rozumieć orzeczenie TSUE wydane na skutek pytania prejudycjalnego;

- podsumowanie.

Korzyści

Korzyści

Udział w szkoleniu pozwoli zrozumieć istotę zadawania pytań prejudycjalnych oraz przedstawi prawidłowy sposób ich zadawania na podstawie doświadczeń prowadzącej i analizy pytań polskich sądów do TSUE. Ponadto zachęci do zadawania pytań prejudycjalnych w prowadzonych sprawach i orzekania zgodnie z wymaganiami prawa unijnego.

Prelegenci

Prelegenci

Aleksandra Rutkowska

Sędzia Sądu Rejonowego dla Wrocławia Śródmieścia we Wrocławiu, orzekająca w wydziałach cywilnym (do 2008) oraz pracy i ubezpieczeń społecznych (od 2008).

 W 2012 r., odbyła roczny staż w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu organizowany przez Europejską Sieć Szkolenia Kadr Wymiaru Sprawiedliwości (EJTN). Po jego ukończeniu w 2014 r. została delegowana do Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.

Dwukrotnie nagrodzona przez Międzynarodową Komisję Prawników tytułem „Europejski Sędzia Roku” oraz wyróżnieniem za najlepsze uzasadnienia do orzeczeń rozwijających podstawowe zasady państwa prawnego i standardy ochrony praw człowieka.

Autorka trzech pytań prejudycjalnych do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej zakończonych merytorycznymi rozstrzygnięciami, które miały na celu zapewnienie jednolitej wykładni i stosowania prawa unijnego we wszystkich państwach członkowskich oraz zapewnienie sądom krajowym pomocy w procesie wykładni i stosowania prawa unijnego.

Autorka oraz współautorka glos, artykułów oraz komentarza dotyczących orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w odniesieniu do prawa i orzecznictwa krajowego w zakresie prawa cywilnego i postępowania cywilnego oraz przewlekłości postępowania sądowego.

 Jest prelegentką krajowych oraz międzynarodowych seminariów organizowanych przez Uniwersytet Wrocławski, the Academy od European Law (ERA Trier), the European University Institute (EUI Florence).

Jest wykładowcą Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, Okręgowej Rady Adwokackiej we Wrocławiu, prowadzi zajęcia dydaktyczne na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Uniwersytecie SWPS.

Organizator

Organizator

Wolters Kluwer Polska Sp. z o.o.

Wolters Kluwer Polska Sp. z o.o. jest największym wydawcą publikacji prawniczych i biznesowych na rynku polskim. Od lat dostarcza najwyższej klasy wiedzę, nowoczesne rozwiązania, narzędzia i usługi dla profesjonalistów z branży prawniczej, podatkowej, biznesu, ochrony zdrowia, edukacji, administracji państwowej i samorządowej. Wspiera ich w podejmowaniu kluczowych decyzji tak by mogli działać pewnie i bez obaw. Wolters Kluwer Polska Sp. z o.o. jest częścią międzynarodowego koncernu Wolters Kluwer – globalnej i wiodącej firmy wydawniczej i dostawcy usług informacyjnych.  

 

W ofercie wydawnictwa Wolters Kluwer Polska Sp. z o.o. znajdują się produkty elektroniczne, książki i czasopisma jak również szkolenia online i konferencje.

Informacje organizacyjne

Informacje organizacyjne

Szkolenie online odbędzie się 28 marca 2019 r. o godzinie 9:30. 

 

Zapisy prowadzone są do godziny 8:30 w dniu szkolenia.​

 

Mail z linkiem do szkolenia zostanie wysłany na dzień przed i w dniu szkolenia.

 

Szkolenie online jest bezpłatne dla klientów Wolters Kluwer - wystarczy wypełnić krótki formularz rejestracyjny.

Kontakt

Kontakt

Kontakt w sprawie szkolenia:

Organizatorzy i partnerzy

Organizator

Zapytaj o ofertę na szkolenie specjalnie dla twojej firmy (jako szkolenie zamknięte)

Zapytaj o ofertę

Skontaktuj się z nami aby dopytać kiedy będziemy to szkolenie organizować ponownie

Wyślij zapytanie
Kontakt w sprawie szkolenia:
Magdalena Karasek, magdalena.karasek@wolterskluwer.com

Masz pytania? Zadzwoń lub napisz!

Ogólna infolinia: 801 04 45 45

 

Szkolenia online:
magdalena.karasek@wolterskluwer.com

 

Szkolenia Progman:
szkolenia.progman@wolterskluwer.pl

Szkolenia Kancelaria Notarialna:
PL-szkolenia.zam@wolterskluwer.com

 

Administratorem Twoich danych osobowych, czyli podmiotem decydującym o celach i sposobach ich przetwarzania, jest Wolters Kluwer Polska Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Przyokopowej 33, 01-208 Warszawa. Informujemy, że podanie danych osobowych zawartych w formularzu jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji zapytania objętego formularzem, a także, że przysługują Ci prawa: dostępu do Twoich danych osobowych, ich zmiany (w tym aktualizacji), wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także pozostałe prawa opisane w Polityce prywatności. Dane osobowe podane przez Ciebie będą przetwarzane przez nas w zgodzie z przepisami prawa, w celu realizacji zapytania, a jeśli udzieliłeś określonych zgód – również na podstawie ww. zgody i w celu w jej treści określonym. Nadto, przysługuje nam prawo przetwarzania Twoich danych na podstawie naszego prawnie uzasadnionego interesu jako administratora danych, w celach opisanych w Polityce prywatności, w tym celu wykonywania badań i analiz oraz w celach marketingowych (marketing bezpośredni własnych produktów). Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi informacjami dostępnymi w Polityce prywatności, w tym dot. okresów przechowywania danych i kategorii odbiorców danych. W razie jakichkolwiek pytań jesteśmy do Twojej dyspozycji pod adresem: pl-ochrona.danych@wolterskluwer.com