Szkolenie online

Rzeczywisty właściciel oraz look-through approach: Stan obecny i zmiany od 2021 r

Rzeczywisty właściciel oraz look-through approach: Stan obecny i zmiany od 2021 r
W chwili obecnej nie mamy ustalonego terminu szkolenia,
skontaktuj się z nami aby dopytać kiedy będziemy organizować to szkolenie ponownie

Szkolenie dotyczy koncepcji rzeczywistego beneficjenta (beneficial owner, BO), stanowiącej element norm regulujących opodatkowanie u źródła (withholding tax, WHT) płatności dywidend, odsetek i należności licencyjnych na gruncie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania (UPO) oraz odsetek i należności licencyjnych zgodnie z przepisami implementującymi dyrektywę UE w sprawie opodatkowania odsetek oraz należności licencyjnych między powiązanymi spółkami różnych państw członkowskich. Szkolenie dotyczy także pozanormatywnej koncepcji tzw. klauzuli przejrzystości (look-through approach, LTA). Prelegent skoncentruje się na obecnym i proponowanym od 2021 r. stanie prawnym, a także na krajowej i międzynarodowej praktyce stosowania BO i LTA.

Szczegóły szkolenia

Program

Program

Dzięki udziale w szkoleniu dowiesz się więcej na temat kluczowych zagadnień związanych z definicją BO oraz LTA, w szczególności będziesz w stanie odpowiedzieć na pytania:

 

 • Czy polska definicja BO (obecna i tym bardziej proponowana od 2021 r.) jest zgodna z prawem unijnym oraz międzynarodowym?
 • Czy BO może być uznane za ogólną normę anty-abuzywną?
 • Czy polska definicja BO i nowe zasady poboru WHT ograniczają efektywność umów o UPO oraz dyrektyw unijnych?
 • Czy polska definicja BO i nowe zasady poboru WHT są źródłem poważnych kontrowersji podatkowych (jeśli tak - jakie to są kontrowersje i z czego wynikają?) oraz jakie problemy pociąga za sobą brak normatywnego uregulowania LTA w kontekście proceduralnym oraz materialnym, w szczególności w zakresie stosowania umów o UPO?

 

Program szkolenia:

 • Nadużycia związane z WHT (treaty shopping, directive shopping, round tripping)
 • Znaczenie definicji BO dla korzyści płynących z umów o UPO i dyrektyw unijnych oraz kontrowersje podatkowe związane z definicją BO od 1.01.2019 r. oraz od 1.01.2021 r.
 • BO jako norma prawna doprecyzowująca podmiotowy zakres czerpania korzyści ze zwolnień lub obniżonych stawek w WHT, a nie jako klauzula anty-abuzywna
 • Autonomiczne rozumienie definicji BO na gruncie unijnych dyrektyw (wyrok TSUE w sprawach duńskich oraz opinia Rzecznik Generalnej Juliane Kokott) oraz umów o UPO (podsumowanie międzynarodowej jurysprudencji i doktryny), a także przyczyny braku relewantności definicji krajowej
 • Geneza LTA (dokumentacja OECD), międzynarodowa praktyka LTA oraz proceduralne i materialne ryzyka braku normatywnego uregulowania LTA w przepisach ustaw podatkowych
 • Konkluzje oraz sesja pytań i odpowiedzi

Prelegenci

Prelegenci

Błażej Kuźniacki

Doktor Błażej Kuźniacki, radca prawny, Wicedyrektor ds. Strategicznego Doradztwa Podatkowego i Rozstrzygania Sporów w PwC obecnie koncentruje się na strategicznym doradztwie podatkowym, kontrowersjach podatkowych i polityce podatkowej w zakresie opodatkowania dochodu, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii unijnych i międzynarodowych. Jest pasjonatem stosowania nowych technologii do prawa. Doktor Kuźniacki jest również naukowcem współpracującym z Amsterdam Centre for Tax Law na University of Amsterdam na stanowisku Senior Research Fellow oraz Academic Supervisor w ramach  projektu Cashless Payment Methods, Online Platformy and Digital Technologies such as artificial intelligence (AI) and blockchain oraz z Uczelnią Łazarskiego na stanowisku Adiunkta badawczego, angażując się głównie w globalne projekty dotyczące demarkacji między planowania podatkowym a abuzywnością. W latach: 2017-2018 realizował międzynarodowe badania naukowe na pełnoetatowym stanowisku Post-doctorate Research Fellow na Singapore Management University; 2018-2019 pracował na stanowisku Zastępcy Dyrektora w Departamencie Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów; 2018-2010 współpracował z podmiotami z sektora prywatnego i publicznego w zakresie strategicznego doradztwa podatkowego oraz realizował pełno-etatowy kontrakt naukowy na Wydziale Prawa Uniwersytetu Oslo w Norwegii. Jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Podatkowego (IFA), członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Sztucznej Inteligencji i Prawa (IAAIL), członkiem-założycielem Stowarzyszenia Naukowego Prawa Podatkowego w Polsce i członkiem zespołu Centrum Dokumentacji i Studiów Podatkowych w Łodzi. Doktor Kuźniacki jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Podatkowego (IFA), członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Sztucznej Inteligencji i Prawa (IAAIL) i członkiem-założycielem Stowarzyszenia Prawa Podatkowego. Jest autorem ponad 80 publikacji o zasięgu krajowym i globalnym oraz pełni funkcję recenzenta w “Intertax”. Regularnie wygłasza prelekcje na konferencjach i seminariach, m.in. na Uniwersytecie w São Paulo (Instituto Brasileiro de Direito Tributário, IBDT), Uniwersytecie w Amsterdamie, Uniwersytecie Warszawskim, SGH w Warszawie, Uniwersytecie w Lund, Uniwersytecie w Oslo, czy też Uniwersytecie w Lizbonie oraz prowadzi szkolenia dla doradców podatkowych, sędziów oraz strategów biznesowych i podatkowych głównie z tematyki nadużycia prawa podatkowego w podatkach dochodowych w ujęciu holistycznym (krajowym, międzynarodowym, unijnym i globalnym).

Informacje organizacyjne

Informacje organizacyjne

Informacje organizacyjne

Termin i czas trwania

Szkolenie odbędzie się 26 listopada 2020r o godz. 11:00. Potrwa 1 godzinę, max 75 minut.

 

Zapisy

Zapisy prowadzone są do godz. 10:00 w dniu szkolenia.​

Ze względów bezpieczeństwa rejestracja na webinar jest dwustopniowa i odbywa się w 5 krokach:

 1. Najpierw zaloguj się do Twojego produktu LEX (przycisk Zaloguj się na górze tej strony).
 2. Następnie kliknij w zielony przycisk „Zapisz się”, który pojawi się w prawym górnym rogu na tej stronie.
 3. Po zapisaniu się otrzymasz e-mail potwierdzający rejestrację (nie odpowiadaj na niego).
 4. Dzień przed oraz w dniu szkolenia otrzymasz e-mail z linkiem kierującym do webinaru. Zdarza się, że wiadomości z linkiem do szkolenia trafiają do folderu SPAM. Prosimy o jego sprawdzenie.
 5. Kliknij w link i poczekaj na rozpoczęcie webinaru.

 

Wymagania techniczne
- komputer z procesorem co najmniej 2GHz Pentium 4 oraz 2GB pamięci RAM
|- Internet o prędkości pobierania co najmniej 1Mb/s
- dla zapewnienia stabilności połączenia sugerujemy korzystanie z przeglądarki Chrome lub Mozilla Firefox
- wtyczka Adobe Flash, głośniki lub słuchawki.

 

Po szkoleniu

Nagranie webinaru będzie bezpłatnie dostępne w Twoim produkcie LEX. Aby je obejrzeć, kliknij w kategorię Zasoby (menu po lewej stronie ekranu głównego LEX). Następnie wybierz Komentarze i publikacje. Odnośnik do nagrań to kategoria Szkolenia online.

 

 

 

Dla kogo szkolenie

Dla użytkowników LEX

 

Szkolenie jest bezpłatne dla klientów, którzy posiadają jeden z poniższych programów LEX:

LEX Navigator Procedury Podatkowe 
Księgowość Standard 
Księgowość Optimum 
Księgowość Premium
Finanse Premium 
LEX dla Notariusza 
LEX Kancelaria Notarialna Standard, Optimum i Premium 

 

 

Sprawdź, czy posiadasz jeden z tych produktów. Zaloguj się do LEX i wybierz kategorię Mój LEX w menu po lewej stronie ekranu głównego. Po kliknięciu wyświetli Ci się nazwa produktu/ów LEX, którego jesteś użytkownikiem.

 

Osoby niebędące naszymi klientami (płatne szkolenia)

Jeśli nie jesteś użytkownikiem LEX, serdecznie zapraszamy do płatnego udziału w szkoleniu. Wystarczy, że zapiszesz się na tej stronie, a następnie zapłacisz za szkolenie metodą Dotpay- jedyna metoda płatności za szkolenie jaką realizujemy (kliknij w czerwoną ramkę na górze tej strony). Zapraszamy!

Zapytaj o ofertę na szkolenie specjalnie dla twojej firmy (jako szkolenie zamknięte)

Zapytaj o ofertę

Skontaktuj się z nami aby dopytać kiedy będziemy to szkolenie organizować ponownie

Wyślij zapytanie
Kontakt w sprawie szkolenia:

Masz pytania? Zadzwoń lub napisz!

Ogólna infolinia: 801 04 45 45

 

Szkolenia:
PL-szkolenia@wolterskluwer.com

 

Szkolenia Progman:
szkolenia.progman@wolterskluwer.pl

 

Szkolenia Kancelaria Notarialna:
PL-szkolenia.zam@wolterskluwer.com

 

Administratorem Twoich danych osobowych, czyli podmiotem decydującym o celach i sposobach ich przetwarzania, jest Wolters Kluwer Polska Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Przyokopowej 33, 01-208 Warszawa. Informujemy, że podanie danych osobowych zawartych w formularzu jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji zapytania objętego formularzem, a także, że przysługują Ci prawa: dostępu do Twoich danych osobowych, ich zmiany (w tym aktualizacji), wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także pozostałe prawa opisane w Polityce prywatności. Dane osobowe podane przez Ciebie będą przetwarzane przez nas w zgodzie z przepisami prawa, w celu realizacji zapytania, a jeśli udzieliłeś określonych zgód – również na podstawie ww. zgody i w celu w jej treści określonym. Nadto, przysługuje nam prawo przetwarzania Twoich danych na podstawie naszego prawnie uzasadnionego interesu jako administratora danych, w celach opisanych w Polityce prywatności, w tym celu wykonywania badań i analiz oraz w celach marketingowych (marketing bezpośredni własnych produktów). Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi informacjami dostępnymi w Polityce prywatności, w tym dot. okresów przechowywania danych i kategorii odbiorców danych. W razie jakichkolwiek pytań jesteśmy do Twojej dyspozycji pod adresem: pl-ochrona.danych@wolterskluwer.com