Szkolenie online

Pakiet osłonowy dla jednostek samorządu terytorialnego w tzw. Tarczy antykryzysowej 4.0

Pakiet osłonowy dla jednostek samorządu terytorialnego w tzw. Tarczy antykryzysowej 4.0
W chwili obecnej nie mamy ustalonego terminu szkolenia,
skontaktuj się z nami aby dopytać kiedy będziemy organizować to szkolenie ponownie

Pandemia koronawirusa spowodowała, nie tylko problemy finansowe u przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą i ich pracowników, ale również u jednostek sektora finansów publicznych, w szczególności jednostek samorządu terytorialnego (gmin, powiatów, województw). O ile przy tym przepisy tzw. specustawy koronawirusowej i jej pierwszych nowelizacji (potocznie nazywanych tarczami antykryzysowymi o numerach od 1 do 3) dotychczas w głównej mierze dotyczyły pomocy właśnie wspomnianym przedsiębiorcom (z drobnymi wyjątkami odnoszącymi się do jednostek samorządu terytorialnego), o tyle już od samego początku prac nad tzw. Tarczą antykryzysową nr 4, było wiadomo, że jednostki samorządu terytorialnego mają otrzymać dodatkowe wsparcie w walce z konsekwencjami finansowymi wywołanymi przez koronawirusa.

Co prawda, rozwiązania z tarczy 4.0 w dalszym ciągu uznać należy za niewystarczające, jednak pozwolą one przynajmniej częściowo i czasowo ulżyć budżetom gmin, powiatów i województw.

Szczegóły szkolenia

Program

Program

Niniejsze szkolenie skierowane jest do wszystkich organów administracji publicznej i ich pracowników (pracowników urzędów), którzy na co dzień borykają się z problemami finansowymi jednostek samorządu terytorialnego spowodowanymi koronawirusem, a przy tym ma na celu przybliżenie aktualnie obowiązujących rozwiązań prawnych z zakresu tzw. pakietu osłonowego dla samorządu zawartego w tzw. Tarczy 4.0.

 

Program:

 • Wprowadzenie
 • Brak konieczności równoważenia budżetu w części dotyczącej dochodów i wydatków bieżących w 2020 r. (nowy przepis art. 15zoa specustawy koronawirusowej);
 • Zmiany w zakresie ograniczenia zadłużenia jednostek samorządu terytorialnego w 2020 r. (nowy przepis art. 15zob specustawy koronawirusowej)
 • Łączna kwota długu jednostki samorządu terytorialnego na koniec 2020 r. (nowy przepis art. 15zoc specustawy koronawirusowej)
 • Możliwość wcześniejszego przekazania jednostkom samorządu terytorialnego w 2020 r. rat części oświatowej, wyrównawczej, równoważącej i regionalnej subwencji ogólnej (nowy przepis art. 15zod specustawy koronawirusowej)
 • Przesunięcie rat tzw. janosikowaego (nowy przepis art. 15zoe specustawy koronawirusowej)
 • Podwojenie udziału powiatów w dochodach z gospodarki nieruchomościami Skarbu Państwa (nowy przepis art. 15zzzga specustawy koronawirusowej)
 • Uelastycznienie wydatkowania środków z tzw. funduszu korkowego (nowe przepisy art. 15qb i art. 15qc specustawy koronawirusowej)
 • Wprowadzenie możliwości jednostronnej, czasowej zmiany zadań dotychczas wykonywanych przez pracownika przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w tym prezydenta miasta na prawach powiatu (nowy art. 3a specustawy koronawirusowej)
 • Fundusz Przeciwdziałania COVID-19 utworzony w Banku Gospodarstwa Krajowego (art. 65 pierwszej nowelizacji specustawy koronawirusowej) oraz inne zmiany w zakresie finansów jednostek samorządu terytorialnego wynikające z poprzednich nowelizacji specustawy koronawirusowej (art. 15zn, art. 15zo, art. 31zk i art. 31zl specustawy koronawirusowej)
 • Podsumowanie

Prelegenci

Prelegenci

Mateusz Karciarz

Prawnik w Kancelarii Radców Prawnych Zygmunt Jerzmanowski i Wspólnicy sp.k. w Poznaniu, doktorant w Katedrze Prawa Administracyjnego i Nauki o Administracji na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; specjalizuje się w prawie administracyjnym, ze szczególnym uwzględnieniem prawa samorządowego, procedury administracyjnej i sądowoadministracyjnej; w codziennej praktyce zajmuje się prawnymi aspektami funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego i podmiotów komunalnych oraz zagadnieniami prawa ochrony środowiska, tworzenia i funkcjonowania związków międzygminnych, przygotowywania projektów aktów prawa miejscowego czy dostępu do informacji publicznej; prelegent na seminariach i konferencjach poświęconych zagadnieniom prawa samorządowego, autor wielu publikacji dotyczących prawa samorządowego.

Informacje organizacyjne

Informacje organizacyjne

Szkolenie online odbędzie się 26 czerwca 2020 r. o godzinie 12:00. 

 

Zapisy prowadzone są do godziny 11:00 w dniu szkolenia.​

 

Mail z linkiem do szkolenia zostanie wysłany na dzień przed i w dniu szkolenia.

 

Nagranie ze szkolenia online będzie dostępne dla wszystkich Użytkowników systemu LEX w ramach nowego, bezpłatnego modułu LEX Alert Koronawirus.

 

By zapisać się bezpłatnie na szkolenie online, prosimy przed zapisem o wylogowanie się z produktu LEX.

 

Szkolenie jest bezpłatne dla klientów, którzy posiadają LEX Alert Koronawirus

 

 

 

 


Jakie są wymagania techniczne, aby móc uczestniczyć w szkoleniu online?

Aby móc komfortowo korzystać ze szkoleń online zalecamy korzystanie z następującego sprzętu:

komputer z procesorem co najmniej 2GHz Pentium 4, 2GB pamięci RAM oraz otwarte porty 1935, 443 oraz 80.

 

Internet o prędkości pobierania co najmniej 1Mb/s - dla zapewnienia stabilności aktualna wersja przeglądarki (zalecamy Chrome, Mozilla Firefox ) oraz wtyczki Adobe Flash, głośniki lub słuchawki.

Kontakt

Kontakt

Kontakt w sprawie szkolenia:

Informacje o cenie i terminach

Cena szkolenia:
49,00 zł/ os netto ( 60,27 zł/os brutto )
Termin i miejsce:
Wkrótce nowe terminy
Czas trwania:
1h

Zgłoszenia

Kontakt w sprawie szkolenia:

Masz pytania? Zadzwoń lub napisz!

Ogólna infolinia: 801 04 45 45

 

Szkolenia online:
magdalena.karasek@wolterskluwer.com

 

Szkolenia Progman:
szkolenia.progman@wolterskluwer.pl

Szkolenia Kancelaria Notarialna:
PL-szkolenia.zam@wolterskluwer.com

 

Administratorem Twoich danych osobowych, czyli podmiotem decydującym o celach i sposobach ich przetwarzania, jest Wolters Kluwer Polska Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Przyokopowej 33, 01-208 Warszawa. Informujemy, że podanie danych osobowych zawartych w formularzu jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji zapytania objętego formularzem, a także, że przysługują Ci prawa: dostępu do Twoich danych osobowych, ich zmiany (w tym aktualizacji), wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także pozostałe prawa opisane w Polityce prywatności. Dane osobowe podane przez Ciebie będą przetwarzane przez nas w zgodzie z przepisami prawa, w celu realizacji zapytania, a jeśli udzieliłeś określonych zgód – również na podstawie ww. zgody i w celu w jej treści określonym. Nadto, przysługuje nam prawo przetwarzania Twoich danych na podstawie naszego prawnie uzasadnionego interesu jako administratora danych, w celach opisanych w Polityce prywatności, w tym celu wykonywania badań i analiz oraz w celach marketingowych (marketing bezpośredni własnych produktów). Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi informacjami dostępnymi w Polityce prywatności, w tym dot. okresów przechowywania danych i kategorii odbiorców danych. W razie jakichkolwiek pytań jesteśmy do Twojej dyspozycji pod adresem: pl-ochrona.danych@wolterskluwer.com