Szkolenie online

Jurysdykcja i uznawanie orzeczeń sądowych oraz ich wykonywanie w sprawach cywilnych i handlowych

Jurysdykcja i uznawanie orzeczeń sądowych oraz ich wykonywanie w sprawach cywilnych i handlowych
W chwili obecnej nie mamy ustalonego terminu szkolenia,
skontaktuj się z nami aby dopytać kiedy będziemy organizować to szkolenie ponownie

10 stycznia 2022 roku mija 7 lat od wejścia w życie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1215/2012 w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych oraz ich wykonywania w sprawach cywilnych i handlowych (tzw. rozporządzenie Bruksela I bis). W zakresie, w jakim zgodnie z motywem 34 rozporządzenia nr 1215/2012 uchyla i zastępuje ono rozporządzenie nr 44/2001 (Bruksela I), które z kolei zastąpiło konwencję brukselską z dnia 27 września 1968 r., dokonana przez TSUE wykładnia przepisów tych ostatnich instrumentów prawnych obowiązuje także w odniesieniu do przepisów rozporządzenia nr 1215/2012, jeżeli normy te można uznać za im „równoważne”. Dotyczy to przede wszystkim przepisów jurysdykcyjnych, co jednak nie oznacza, że dotychczasowy dorobek orzeczniczy jest wystarczający dla rozwiązania praktycznych problemów w ich stosowaniu. Wręcz przeciwnie, w ciągu ostatnich dwóch lat Trybunał doprecyzował wiele istotnych kwestii związanych z zakresem stosowania rozporządzenia i wyznaczaniem jurysdykcji w poszczególnych kategoriach spraw, a także stanął przed nowymi wyzwaniami związanymi chociażby ze specyfiką obrotu internetowego. W odniesieniu do uznawania i wykonywania orzeczeń w sprawach cywilnych i handlowych w europejskiej przestrzeni sądowej najważniejsza innowacja ustanowiona rozporządzeniem nr 1215/2012 polega natomiast na zniesieniu procedury exequatur. Stosowanie nowego systemu bezpośredniego wykonywania orzeczeń budzi jednak liczne wątpliwości w praktyce.

Szczegóły szkolenia

Program

Program

Agenda/program


I. Zakres stosowania rozporządzenia Bruksela I bis
II. Jurysdykcja
1. Jurysdykcja szczególna
A. w sprawach dotyczących umów
B. w sprawach dotyczących czynu niedozwolonego lub czynu podobnego do czynu niedozwolonego
2. Jurysdykcja w sprawach dotyczących umów konsumenckich
3. Jurysdykcja w zakresie indywidualnych umów o pracę
4. Jurysdykcja w sprawach dotyczących ubezpieczenia
5. Klauzula prorogacyjna
6. Wniosek o zastosowanie środków tymczasowych
III. Uznawanie i wykonywanie orzeczeń – zarys problematyki
1. Nowy system bezpośredniego wykonywania orzeczeń
2. Podstawy odmowy uznania/wykonania orzeczenia

 

Grupa docelowa
Adwokaci, radcy prawni, doradcy prawni, prawnicy przedsiębiorstw zajmujących się obrotem wewnątrzunijnym

Korzyści

Korzyści

Webinar ma na celu przybliżenie uczestnikom najważniejszych praktycznych problemów stosowania rozporządzenia Bruksela I bis w europejskiej przestrzeni sądowej, w szczególności pod kątem specyfiki krajowej. Przedmiotem analizy w zakresie przepisów jurysdykcyjnych będą przykładowo takie zagadnienia szczegółowe jak jurysdykcja szczególna w sprawach, których przedmiotem jest umowa bądź czyn niedozwolony, w tym w realiach obrotu internetowego, a także możliwość powołania się na klauzulę prorogacyjną w przypadku cesji wierzytelności, czy też wyznaczenie podstawy jurysdykcji w przypadku sporu pomiędzy przedsiębiorcą, który nabył wierzytelność wobec zakładu ubezpieczeń pierwotnie przysługującą poszkodowanemu, a tymże zakładem ubezpieczeń. Na podstawie konkretnych przykładów przybliżona zostanie wykładnia takich podstawowych pojęć jak miejsce, odpowiednio, wykonania umowy w przypadku transportu lotniczego, zamieszkania konsumenta, bądź miejsce w którym urzeczywistniła się szkoda, albo w którym lub z którego pracownik zazwyczaj świadczy pracę. W trakcie szkolenia przedstawione zostaną również przedstawione praktyczne aspekty stosowania systemu bezpośredniego wykonywania orzeczeń.

Prelegenci

Prelegenci

female

Sławomira Lerman-Balsaux

• Doktor nauk prawnych
• Adiunkt w Katedrze Prawa Cywilnego - Zakład Międzynarodowego Obrotu Cywilnego - Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego
• Asesor sądowy w Sadzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi
• Orzecznik delegowany do TSUE w Luksemburgu w ramach konkursu organizowanego przez TSUE i EJTN (2020-2021)
• Współpraca w ramach polsko-francuskiego projektu badawczego Polonium z Faculté de Droit, d'Économie et des Sciences Sociales, Université de Tours (Francja)
• Francuski państwowy tytuł magistra nauk prawnych, specjalizacja prawo europejskie i międzynarodowe

Informacje organizacyjne

Informacje organizacyjne

Termin i czas trwania

Szkolenie odbędzie się 9 marca 2022r. o godz. 15:00. Potrwa 1h, max 75 minut.

 

Zapisy

Zapisy prowadzone są do godz. 14:00 w dniu szkolenia.​

Mail z linkiem do szkolenia zostanie wysłany na dzień przed i w dniu szkolenia.

Ze względów bezpieczeństwa rejestracja na webinar jest dwustopniowa i odbywa się w 5 krokach:

  1. Najpierw zaloguj się do Twojego produktu LEX (przycisk Zaloguj się na górze tej strony).
  2. Następnie kliknij w zielony przycisk „Zapisz się”, który pojawi się w prawym górnym rogu na tej stronie mailem i danymi do których jest przypisana licencja Lex.
  3. Po zapisaniu się otrzymasz e-mail potwierdzający rejestrację (nie odpowiadaj na niego).
  4. Dzień przed oraz w dniu szkolenia otrzymasz e-mail z linkiem kierującym do webinaru. Zdarza się, że wiadomości z linkiem do szkolenia trafiają do folderu SPAM. Prosimy o jego sprawdzenie.
  5. Kliknij w link i poczekaj na rozpoczęcie webinaru.

 

Wymagania techniczne
- komputer z procesorem co najmniej 2GHz Pentium 4 oraz 2GB pamięci RAM
- Internet o prędkości pobierania co najmniej 1Mb/s
- dla zapewnienia stabilności połączenia sugerujemy korzystanie z przeglądarki CHROME lub Mozilla Firefox

 

Po szkoleniu

Nagranie webinaru będzie bezpłatnie dostępne w Twoim produkcie LEX. Aby je obejrzeć, kliknij w kategorię Zasoby (menu po lewej stronie ekranu głównego LEX). Następnie wybierz Komentarze i publikacje. Odnośnik do nagrań to kategoria Szkolenia online.

 

 

Dla kogo szkolenie

Dla użytkowników LEX

Szkolenie jest bezpłatne dla Użytwkoników posiadających jeden z poniższych pakietów LEX: 

 

LEX Omega dla Sądów 
LEX Kancelaria Standard/Optimum/Premium 
Dział Prawny Standard/Optimum/Premium 
Prawo Europejskie 

 

 

Sprawdź, czy posiadasz jeden z tych produktów. Zaloguj się do LEX i wybierz kategorię Mój LEX w menu po lewej stronie ekranu głównego. Po kliknięciu wyświetli Ci się nazwa produktu/ów LEX, którego jesteś użytkownikiem.

 

Osoby niebędące naszymi klientami (płatne szkolenia)

Jeśli nie jesteś użytkownikiem LEX, serdecznie zapraszamy do płatnego udziału w szkoleniu. Wystarczy, że zapiszesz się na tej stronie, a następnie zapłacisz za szkolenie metodą Dotpay- jedyna metoda płatności za szkolenie jaką realizujemy (kliknij w czerwoną ramkę na górze tej strony). Zapraszamy!

Zapytaj o ofertę na szkolenie specjalnie dla twojej firmy (jako szkolenie zamknięte)

Zapytaj o ofertę

Skontaktuj się z nami aby dopytać kiedy będziemy to szkolenie organizować ponownie

Wyślij zapytanie
Kontakt w sprawie szkolenia:

Masz pytania? Zadzwoń lub napisz!

Ogólna infolinia: 801 04 45 45

 

Szkolenia:
PL-szkolenia@wolterskluwer.com

 

Szkolenia Progman:
szkolenia.progman@wolterskluwer.pl

 

Szkolenia Kancelaria Notarialna:
PL-szkolenia.zam@wolterskluwer.com

 

Administratorem Twoich danych osobowych, czyli podmiotem decydującym o celach i sposobach ich przetwarzania, jest Wolters Kluwer Polska Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Przyokopowej 33, 01-208 Warszawa. Informujemy, że podanie danych osobowych zawartych w formularzu jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji zapytania objętego formularzem, a także, że przysługują Ci prawa: dostępu do Twoich danych osobowych, ich zmiany (w tym aktualizacji), wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także pozostałe prawa opisane w Polityce prywatności. Dane osobowe podane przez Ciebie będą przetwarzane przez nas w zgodzie z przepisami prawa, w celu realizacji zapytania, a jeśli udzieliłeś określonych zgód – również na podstawie ww. zgody i w celu w jej treści określonym. Nadto, przysługuje nam prawo przetwarzania Twoich danych na podstawie naszego prawnie uzasadnionego interesu jako administratora danych, w celach opisanych w Polityce prywatności, w tym celu wykonywania badań i analiz oraz w celach marketingowych (marketing bezpośredni własnych produktów). Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi informacjami dostępnymi w Polityce prywatności, w tym dot. okresów przechowywania danych i kategorii odbiorców danych. W razie jakichkolwiek pytań jesteśmy do Twojej dyspozycji pod adresem: pl-ochrona.danych@wolterskluwer.com