Szkolenie online

Czynniki wpływające na cenę zobowiązań kredytowych w JST. Jak obniżyć koszty długu?

Czynniki wpływające na cenę zobowiązań kredytowych w JST. Jak obniżyć koszty długu?
W chwili obecnej nie mamy ustalonego terminu szkolenia,
skontaktuj się z nami aby dopytać kiedy będziemy organizować to szkolenie ponownie

Obsługa zadłużenia w jednostkach samorządu terytorialnego jest tematem skomplikowanym. Jednak co ważne, większość samorządów posiada zadłużenie, choćby zaciągnięte na realizację inwestycji współfinansowanych przez środki europejskie. Zadłużeniem należy umiejętnie zarządzać, by nie narazić się na utratę płynności finansowej, czy też na naruszenie art. 243 ustawy o finansach publicznych.
Obecnie wiele samorządów ma problem z wypracowaniem nadwyżki bieżącej i szuka oszczędności na wszystkich możliwych polach. Jednym z nim, stosunkowo najszybciej możliwym do wprowadzenia jest obniżenie, na ile to obecnie możliwe, kosztów finansowych związanych z zaciągniętymi zobowiązaniami kredytowymi. Ustawa o finansach publicznych przewiduje takie możliwości i należy z nich korzystać.
Jak więc można obniżyć koszt zaciąganych przez JST zobowiązań? Na to m.in. pytanie odpowiemy podczas szkolenia, gdzie pokażemy zależności pomiędzy różnymi czynnikami kształtującymi ceny zobowiązań kredytowych.
Podamy praktyczne przykłady, jak postępować w czasie przetargu na kredyt, czy emisji obligacji. Szkolenie będzie się opierać na praktykach i danych zebranych w trakcie ponad 500 postępowań prowadzonych przez AESCO dla JST w ostatnich 5 latach.

Szczegóły szkolenia

Program

Program

 1. System finansowania AESCO jako ogólny system zarządzania finansowaniem JST
 2. Jak samorząd może obniżać koszty swoich zobowiązań dłużnych
 3. 5 czynników kształtujących cenę zobowiązań, na które JST ma wpływ (przykłady, case studies)
 4. Czynniki zewnętrzne, na które JST nie ma wpływu
 5. Podsumowanie i pytania

 

Szkolenie skierowane jest w szczególności do:

 • Skarbników jednostek samorządu terytorialnego i ich zastępców
 • Pracowników wydziałów finansowych JST odpowiedzialnych za zarządzanie finansowe, budżet i WPF
 • Kierowników jednostek (wójtów, burmistrzów, prezydentów) lub ich zastępców

Prelegenci

Prelegenci

Mariusz Gołaszewski

 • Prezes Zarządu Dragon Partners
 • Posiada wieloletnie doświadczenie zdobyte na stanowiskach managerskich i w zarządach firm finansowych i bankowości (Dexia Kommunalkredit Polska Sp. z o.o., Dexia Kommunalkredit Bank Polska S.A.). Jest współzałożycielem pierwszego w Polsce banku sektora publicznego Dexia Kommunalkredit Bank Polska S.A.,
 • Posiada dyplom Professional Risk Manager wydany przez amerykańską organizację PRMIA oraz dyplom ACCA. Ekspert w dziedzinie Zarządzania Ryzykiem,
 • Realizował procesy pozyskiwania finansowania poprzez emisję obligacji dla jst (m.in. Mysłowice, Chrzanów), a także dla spółek komunalnych i korporacji (MPWiK Mysłowice Sp. z o.o., Dominium S.A., BM Medical S.A., V Group S.A.).
 • Kierował wieloma projektami pozyskiwania finansowania zewnętrznego poprzez rynek kapitałowy, kredytowy i sekurytyzację.
 • Ukończył stosunki międzynarodowe w Szkole Głównej Handlowej (SGH) w Warszawie, studia podyplomowe z zakresu rachunkowości i zarządzania na SGH i z prawa podatkowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Organizator

Organizator

Wolters Kluwer Polska Sp. z o.o.

Wolters Kluwer Polska Sp. z o.o. jest największym wydawcą publikacji prawniczych i biznesowych na rynku polskim. Od lat dostarcza najwyższej klasy wiedzę, nowoczesne rozwiązania, narzędzia i usługi dla profesjonalistów z branży prawniczej, podatkowej, biznesu, ochrony zdrowia, edukacji, administracji państwowej i samorządowej. Wspiera ich w podejmowaniu kluczowych decyzji tak by mogli działać pewnie i bez obaw. Wolters Kluwer Polska Sp. z o.o. jest częścią międzynarodowego koncernu Wolters Kluwer – globalnej i wiodącej firmy wydawniczej i dostawcy usług informacyjnych.  

 

W ofercie wydawnictwa Wolters Kluwer Polska Sp. z o.o. znajdują się produkty elektroniczne, książki i czasopisma jak również szkolenia online i konferencje.

Informacje organizacyjne

Informacje organizacyjne

Termin i czas trwania

Szkolenie odbędzie się 31 maja 2023r. o godz. 13:00. Potrwa 1h.

 

Zapisy

Zapisy prowadzone są do godz. 12:00 w dniu szkolenia.​

Ze względów bezpieczeństwa rejestracja na webinar jest dwustopniowa i odbywa się w 5 krokach:

 1. Najpierw zaloguj się do Twojego produktu LEX ( podaj login i hasło używane do logowania do posiadanego pakietu LEX)
 2. Następnie kliknij w zielony przycisk „Zapisz się”, który pojawi się w prawym górnym rogu na tej stronie 
 3. Po zapisaniu się otrzymasz e-mail potwierdzający rejestrację (nie odpowiadaj na niego).
 4. Dzień przed oraz w dniu szkolenia otrzymasz e-mail z linkiem kierującym do webinaru. Zdarza się, że wiadomości z linkiem do szkolenia trafiają do folderu SPAM. Prosimy o jego sprawdzenie.
 5. Kliknij w link i poczekaj na rozpoczęcie webinaru.

 

Wymagania techniczne
- komputer z procesorem co najmniej 2GHz Pentium 4 oraz 2GB pamięci RAM
- Internet o prędkości pobierania co najmniej 1Mb/s
- dla zapewnienia stabilności połączenia sugerujemy korzystanie z przeglądarki CHROME lub Mozilla Firefox.

 

Po szkoleniu

Nagranie webinaru będzie bezpłatnie dostępne w Twoim produkcie LEX. Aby je obejrzeć, kliknij w kategorię Zasoby (menu po lewej stronie ekranu głównego LEX). Następnie wybierz Komentarze i publikacje. Odnośnik do nagrań to kategoria Szkolenia online.

 

 

Dla kogo szkolenie

Dla użytkowników LEX

Szkolenie jest bezpłatne dla klientów, którzy posiadają jeden z poniższych programów LEX:

 

Urząd i Obywatele Standard/Optimum/Premium

Urząd i Urząd Premium

Księgowość Standard/Optimum/Premium

Finanse Premium

 

 

Sprawdź, czy posiadasz jeden z tych produktów. Zaloguj się do LEX i wybierz kategorię Mój LEX w menu po lewej stronie ekranu głównego. Po kliknięciu wyświetli Ci się nazwa produktu/ów LEX, którego jesteś użytkownikiem.

 

 

Osoby niebędące naszymi klientami (płatne szkolenia)

Jeśli nie jesteś użytkownikiem LEX, serdecznie zapraszamy do płatnego udziału w szkoleniu. Wystarczy, że zapiszesz się na tej stronie, a następnie zapłacisz za szkolenie metodą Dotpay- jedyna metoda płatności za szkolenie jaką realizujemy (kliknij w czerwoną ramkę na górze tej strony). Zapraszamy!

 

Organizatorzy i partnerzy

Organizator

Zapytaj o ofertę na szkolenie specjalnie dla twojej firmy (jako szkolenie zamknięte)

Zapytaj o ofertę

Skontaktuj się z nami aby dopytać kiedy będziemy to szkolenie organizować ponownie

Wyślij zapytanie
Kontakt w sprawie szkolenia:

Masz pytania? Zadzwoń lub napisz!

Ogólna infolinia: 801 04 45 45

 

Szkolenia:
PL-szkolenia@wolterskluwer.com

 

Szkolenia Progman:
szkolenia.progman@wolterskluwer.pl

 

Szkolenia Kancelaria Notarialna:
PL-szkolenia.zam@wolterskluwer.com

 

Administratorem Twoich danych osobowych, czyli podmiotem decydującym o celach i sposobach ich przetwarzania, jest Wolters Kluwer Polska Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Przyokopowej 33, 01-208 Warszawa. Informujemy, że podanie danych osobowych zawartych w formularzu jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji zapytania objętego formularzem, a także, że przysługują Ci prawa: dostępu do Twoich danych osobowych, ich zmiany (w tym aktualizacji), wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także pozostałe prawa opisane w Polityce prywatności. Dane osobowe podane przez Ciebie będą przetwarzane przez nas w zgodzie z przepisami prawa, w celu realizacji zapytania, a jeśli udzieliłeś określonych zgód – również na podstawie ww. zgody i w celu w jej treści określonym. Nadto, przysługuje nam prawo przetwarzania Twoich danych na podstawie naszego prawnie uzasadnionego interesu jako administratora danych, w celach opisanych w Polityce prywatności, w tym celu wykonywania badań i analiz oraz w celach marketingowych (marketing bezpośredni własnych produktów). Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi informacjami dostępnymi w Polityce prywatności, w tym dot. okresów przechowywania danych i kategorii odbiorców danych. W razie jakichkolwiek pytań jesteśmy do Twojej dyspozycji pod adresem: pl-ochrona.danych@wolterskluwer.com