Bądź na bieżąco
Zapisz się na Newsletter!
Każdy z uczestników postępowania przed sądem administracyjnym, a więc zarówno skarżący, organ administracji bądź inny podmiot decydują czy będą podejmować czynności osobiście, czy też za pośrednictwem pełnomocników. W stosunku do ogólnego postępowania administracyjnego zasada działania przez pełnomocnika na gruncie postępowania sądowoadministracyjnego doznaje pewnych ograniczeń. Dodatkowo różnorodnie kształtują się czynności pełnomocnika na gruncie postępowania przed sądem pierwszej i drugiej instancji. Czynności zawodowego pełnomocnika oznaczają podejmowanie wszelkich czynności procesowych, a więc zarówno tych, które są podejmowane bezpośrednio przed obliczem sądu administracyjnego (np. zaprezentowanie stanowiska na rozprawie), jak też wykonywanie wszelkich innych działań związanych z postępowaniem sądowoadministracyjnym, jak np. sporządzanie skargi, skargi kasacyjnej, odpowiedzi na skargę, a także sporządzanie różnego rodzaju wniosków.
Głównym celem szkolenia jest zaprezentowanie oraz omówienie podstawowych problemów związanych z udziałem zawodowego pełnomocnika w postępowaniu sądowoadministracyjnym zwłaszcza, że regulacje zawarte w ustawie Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi niejednokrotnie bardzo odbiegają od rozwiązań przyjętych i stosowanych na co dzień przez prawników w oparciu o przepisy kodeksu postępowania cywilnego.
Mając na uwadze specyfikę postępowania sądowoadministracyjnego, a przez to i nieustannie powstające problemy w codziennej pracy, omawiane zagadnienie udziału profesjonalnego pełnomocnika w postępowaniu przed sądem administracyjnym w oparciu o ustawę, doktrynę oraz co najważniejsze z punktu widzenia praktyki orzecznictwo wojewódzkich sądów administracyjnych oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego kierowane jest przede wszystkim do praktyków, a więc adwokatów, radców prawnych, doradców podatkowych, rzeczników patentowych, aplikantów radcowskich i adwokackich, ale także pracowników administracji publicznej oraz administratywistów.
Przedstawione zagadnienia pozwolą w przyszłości uniknąć szeregu niepotrzebnych błędów i zapewnią przez to bardziej fachową reprezentację interesów klientów, a w przypadku radców prawnych także organów administracji.
radca prawny, Koordynator Zespołu Radców Prawnych w Związku Międzygminnym Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej, Koordynator Zespołu Radców Prawnych w Miejskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Mieszkaniowej S.A. w Poznaniu, adiunkt w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniu. Były starszy asystent sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Poznaniu, związany z sądownictwem administracyjnym przez ponad 10 lat. Współautor procedur do programu Lex Navigator Procedury Administracyjne.
Zapytaj o ofertę na szkolenie specjalnie dla twojej firmy (jako szkolenie zamknięte)
Zapytaj o ofertęSkontaktuj się z nami aby dopytać kiedy będziemy to szkolenie organizować ponownie
Wyślij zapytanieMasz pytania? Zadzwoń lub napisz!
Ogólna infolinia: 801 04 45 45
Szkolenia:
PL-szkolenia@wolterskluwer.com
Szkolenia Progman:
szkolenia.progman@wolterskluwer.pl
Szkolenia Kancelaria Notarialna:
PL-szkolenia.zam@wolterskluwer.com