Szkolenie online

Możliwości OPS w zakresie ustalania odpłatności za DPS wszystkich zobowiązanych

Możliwości OPS w zakresie ustalania odpłatności za DPS wszystkich zobowiązanych
W chwili obecnej nie mamy ustalonego terminu szkolenia,
skontaktuj się z nami aby dopytać kiedy będziemy organizować to szkolenie ponownie

Duże zainteresowanie wśród pracowników OPS tytułową tematyką wynika szczególnie z faktu, że w obecnej, złej sytuacji finansowej wielu gmin - na skutek epidemii koronawirusa - związanej z zauważalnym spadkiem dochodów, sprawy dotyczące ponoszenia przez gminy kosztów wynikłych z kierowania coraz większej liczby osób do domów pomocy społecznej nabrały wręcz podstawowego znaczenia. To jednocześnie postepowania trudne, zarówno pod względem prawnym, jak i faktycznym, ponieważ relacje rodzinne są bardzo często skomplikowane i zaburzone.

Celem omawianych postepowań jest ustalenie osób zobowiązanych do ponoszenia odpłatności za pobyt członka rodziny w DPS. Określone wyżej działania powinny mieć na celu m.in. "odciążenie finansowe gmin", a to w kontekście obowiązku wynikającego bezpośrednio z art. 61 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1507 z późn. zm.).

Szczegóły szkolenia

Program

Program

Podczas szkolenia zostaną poruszone kwestie praktyczne i jednocześnie trudne, m.in:

 

  1. Kolejność obowiązków ponoszenia odpłatności za DPS?
  2. Jak postępować w przypadku trudności w nawiązaniu kontaktu np. z dziećmi, wnukami (zstępnymi) mieszkańców DPS, aby ustalić sytuację materialną wyżej wymienionych?
  3. Czy odpłatność za pobyt w DPS ustalić na podstawie umowy, czy decyzji administracyjnej?
  4. Czy gmina ma obowiązek dokonywania opłaty za pobyt mieszkańca w DPS w każdym przypadku "oporu" ze strony krewnych?
  5. Czy gmina ma obowiązek dochodzić od wszystkich krewnych lub spadkobierców zwrotu poniesionych wydatków związanych z pobytem osób w DPS?
  6. Jakie mogą być konsekwencje dla wójta, kierownika OPS lub pracownika OPS za zbagatelizowanie obowiązku wnikliwego ustalenia wszystkich możliwości "odzyskania" zastępczo poniesionych opłat?

 

To tylko niektóre problemy, na które zwrócimy uwagę podczas webinarium, dedykowanego szczególnie dla pracowników i kierowników JOPS.

Prelegenci

Prelegenci

Michał Bochenek

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz studiów doktoranckich w zakresie prawa. Od kilkunastu lat pracownik i kolejno – kierownik, dyrektor w jednostce sektora finansów publicznych. Orzekał w organie wyższego stopnia. Specjalista w zakresie prawa i postępowania administracyjnego, prawa pomocy społecznej, świadczeń rodzinnych i świadczeń wychowawczych. Autor licznych publikacji naukowych oraz prelegent na konferencjach naukowych.

Informacje organizacyjne

Informacje organizacyjne

Szkolenie online odbędzie się 22 czerwca 2020 r. o godzinie 10:00. 

 

Zapisy prowadzone są do godziny 9:00 w dniu szkolenia.​

 

Mail z linkiem do szkolenia zostanie wysłany na dzień przed i w dniu szkolenia.

 

Nagranie ze szkolenia online będzie dostępne dla wszystkich Użytkowników systemu LEX w ramach nowego, bezpłatnego modułu LEX Alert Koronawirus.

 

By zapisać się bezpłatnie na szkolenie online, prosimy przed zapisem o wylogowanie się z produktu LEX.

 

Szkolenie jest bezpłatne dla klientów, którzy posiadają LEX Alert Koronawirus

 


Jakie są wymagania techniczne, aby móc uczestniczyć w szkoleniu online?

Aby móc komfortowo korzystać ze szkoleń online zalecamy korzystanie z następującego sprzętu:

komputer z procesorem co najmniej 2GHz Pentium 4, 2GB pamięci RAM oraz otwarte porty 1935, 443 oraz 80.

 

Internet o prędkości pobierania co najmniej 1Mb/s - dla zapewnienia stabilności aktualna wersja przeglądarki (zalecamy Chrome, Mozilla Firefox ) oraz wtyczki Adobe Flash, głośniki lub słuchawki.

Kontakt

Kontakt

Kontakt w sprawie szkolenia:

Informacje o cenie i terminach

Cena szkolenia:
49,00 zł/ os netto ( 60,27 zł/os brutto )
Termin i miejsce:
Wkrótce nowe terminy
Czas trwania:
1h

Zgłoszenia

Kontakt w sprawie szkolenia:

Masz pytania? Zadzwoń lub napisz!

Ogólna infolinia: 801 04 45 45

 

Szkolenia online:
magdalena.karasek@wolterskluwer.com

 

Szkolenia Progman:
szkolenia.progman@wolterskluwer.pl

Szkolenia Kancelaria Notarialna:
PL-szkolenia.zam@wolterskluwer.com

 

Administratorem Twoich danych osobowych, czyli podmiotem decydującym o celach i sposobach ich przetwarzania, jest Wolters Kluwer Polska Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Przyokopowej 33, 01-208 Warszawa. Informujemy, że podanie danych osobowych zawartych w formularzu jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji zapytania objętego formularzem, a także, że przysługują Ci prawa: dostępu do Twoich danych osobowych, ich zmiany (w tym aktualizacji), wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także pozostałe prawa opisane w Polityce prywatności. Dane osobowe podane przez Ciebie będą przetwarzane przez nas w zgodzie z przepisami prawa, w celu realizacji zapytania, a jeśli udzieliłeś określonych zgód – również na podstawie ww. zgody i w celu w jej treści określonym. Nadto, przysługuje nam prawo przetwarzania Twoich danych na podstawie naszego prawnie uzasadnionego interesu jako administratora danych, w celach opisanych w Polityce prywatności, w tym celu wykonywania badań i analiz oraz w celach marketingowych (marketing bezpośredni własnych produktów). Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi informacjami dostępnymi w Polityce prywatności, w tym dot. okresów przechowywania danych i kategorii odbiorców danych. W razie jakichkolwiek pytań jesteśmy do Twojej dyspozycji pod adresem: pl-ochrona.danych@wolterskluwer.com