Informacje organizacyjne
"Indywidualizacja nauczania - jak przełożyć założenia reformy na praktykę szkolną?"
Fundusze unijne dla oświaty, działania realizowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, projekty edukacyjne, założenia ustawy o finansach publicznych to niektóre z tematów poruszone podczas I Zjazdu Akademii Zarządzania Dyrektora Szkoły 2010/2011. Konferencja odbyła się 20 stycznia 2011 roku w siedzibie Biblioteki Narodowej w Warszawie.
Spotkanie rozpoczęło się minutą ciszy, którą uczczono i uhonorowano, zmarłą w grudniu 2010 r. Janinę Zawadowską – członka Rady Programowej czasopisma „Dyrektor Szkoły”.
Jako pierwsza głos zabrała Elżbieta Piotrowska-Albin – Dyrektor Segmentu ds. Oświaty wydawnictwa Wolters Kluwer Polska, która zaprezentowała nową szatę graficzną czasopisma Dyrektor Szkoły i zaprosiła do zapoznania się z jego internetową wersją dostępną pod adresem www.e.dyrektorszkoly.pl.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej - Lilla Jaroń. omówiła m.in. wybrane projekty unijne wspierające pracę przedszkoli, szkół i placówek oświatowych. Pani Lilla Jaroń w swoim wystąpieniu opowiedziała o realizowanych działaniach. Duża część wystąpienia była poświęcona również reformie programów nauczania, opracowaniu systemu egzaminów zewnętrznych, kształceniu i doskonaleniu nauczycieli, zarządzaniu i finansowaniu oświaty.
Wiele emocji i pytań wzbudziły tematy związane z prezentacją efektów monitoringu podstawy programowej oraz założeń projektu ustawy o systemie oceniania jakości edukacji. Pani minister omówiła także strukturę proponowanego systemu. Anna Rękawek – redaktor naczelna miesięcznika „Dyrektor Szkoły”, zaprosiła uczestników do dyskusji na temat planowanych zmian. Odpowiedzi na najbardziej nurtujące środowisko pytania znajdą się w najbliższym numerze miesięcznika, w wywiadzie z Krystyną Szumilas, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.
Podczas prelekcji Andrzeja Jasińskiego z Ośrodka Rozwoju Edukacji na temat wspierania pracy szkół w projektach systemowych uczestnicy zapoznali się z czterema projektami realizowanymi przez ORE od 2009 roku. Projekty te mają na celu wspomaganie pracy szkół, poprzez szkolenia nauczycieli i dostarczanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się również prezentacja Elżbiety Linowskiej z Europejskiego Centrum Rozwoju Kadr w Białymstoku, na temat konstrukcji systemu kontroli zarządczej w placówce oświatowej. W trakcie spotkania dyrektorzy zapoznali się z wytycznymi zapisanymi w ustawie o finansach publicznych. Pani Linowska przedstawiła zadania, z którymi powinni się zmierzyć dyrektorzy szkół w ramach kontroli zarządczej. Wśród nich wymieniła m.in.: odpowiednie określenie obszarów pracy placówki szkolnej, określenie zasad funkcjonowania systemu w szkole, wyznaczenie osób odpowiedzialnych za kontrolę poszczególnych prac w placówce, dokonanie analizy ryzyka.
W ramach I Zjazdu Akademii Zarządzania Dyrektora Szkoły organizatorzy przygotowali dla uczestników salon wystawców, gdzie zaproszone firmy (m.in. Fraszka Edukacyjna, Betzold, Moje Bambino) mogły zaprezentować produkty i usługi wspierające pracę nauczycieli w szkołach.
Konferencja była doskonałą okazją do wymiany myśli i poglądów na temat zmian planowanych w oświacie. Jak co roku, wszystkie wnioski i sugestie uczestników Zjazdu zostaną przekazane do Ministerstwa Edukacji Narodowej
Kolejna okazja do spotkania i dyskusji na temat oświaty już 24 marca 2011, podczas II Zjazdu Akademii Zarządzania Dyrektora Szkoły 2010/2011.
„Dyrektor Szkoły – miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej”, od 1994 roku wspiera dyrektorów szkół, przedszkoli oraz innych placówek oświatowych w wypełnianiu zadań i obowiązków zgodnie z przepisami prawnymi, nowoczesną wiedzą z zakresu psychologii, pedagogiki i zarządzania.