Bądź na bieżąco
Zapisz się na Newsletter!
10.00 - 10.15 | Przywitanie uczestników. Rozpoczęcie zjazdu - Anna Rękawek, Redaktor Naczelna miesięcznika "Dyrektor Szkoły" |
10.15 - 11.15 | Możliwości i efekty projektów unijnych wspierających pracę przedszkoli, szkół i placówek oświatowych -Lilla Jaroń, Podsekretarz Stanu, Ministerstwo Edukacji Narodowej |
11.15 - 11.25 | Czas dla Partnera Głównego |
11.25 - 11.45 | Przerwa kawowa |
11.45 - 12.45 | Efekty monitoringu podstawy programowej oraz omówienie założeń projektu ustawy o systemie oceniania jakości edukacji - Krystyna Szumilas, Sekretarz Stanu, Ministerstwo Edukacji Narodowej |
12.45 - 13.00 | Wspieranie pracy szkół w projektach systemowych realizowanych w Ośrodku Rozwoju Edukacji w Warszawie - Andrzej Jasiński ORE |
13.00 - 13.15 | Praktyczna strona przygotowania szkół ponadgimnazjalnych do wprowadzania nowej podstawy programowej - Wiesław Włodarski |
Konieczne zmiany w metodyce oraz organizacji pracy szkoły przy wprowadzaniu kolejnych elementów reformy: | |
13.15 - 13.35 | Projekt edukacyjny - Refleksje własne, czyli jak wykorzystywać swoje doświadczenia Tadeusz Wojciechowski, FRSE |
13.35 - 13.55 | Dostrzec i rozwijać zdolności uczniów „podwójnie wyjątkowych”– jak to robić w praktyce? - Teresa Kosiarek, ORE
|
13.55 - 14.05 | Informacje o konkursie ThinkQuest International Competition 2011 - Oracle Education Foundation |
14.05 - 15.00 | Przerwa obiadowa |
15.00 - 16.30 | Konstrukcja systemu kontroli zarządczej w placówce oświatowej - Elżbieta Linowska
|
16.30 | Podsumowanie zjazdu - Anna Rękawek, Redaktor Naczelna miesięcznika "Dyrektor Szkoły" |
Celem Akademii Zarządzania - unikalnego kursu samokształceniowego - jest danie uczestnikom możliwości uaktualniania wiedzy, poznawania nowych koncepcji i trendów w zarządzaniu, zmieniającego się prawa, a także wsparcie w rozwiązywaniu praktycznych codziennych problemów oraz - co stanowi niepowtarzalny element zjazdów AZ - czas na spotkanie, rozmowę, wymianę doświadczeń i opinii z innymi dyrektorami - uczestnikami AZ oraz ekspertami - wykładowcami Akademii Zarządzania.
Akademia Zarządzania „Dyrektora Szkoły” jest unikalnym kursem samokształceniowym, zainicjowanym przez Irenę Dzierzgowską. Celem Akademii Zarządzania jest danie uczestnikom możliwości uaktualniania wiedzy, poznawania nowych koncepcji i trendów w zarządzaniu, zmieniającego się prawa, a także wsparcie w rozwiązywaniu praktycznych, codziennych problemów.
Przed nami siódmy rok Akademii Zarządzania. Od 2004 roku, kiedy po raz pierwszy ukazały się lekcje AZ w „Dyrektorze Szkoły”, skorzystało z nich wielu dyrektorów, od których wiemy, że uczestnictwo w AZ pomaga w praktyce kierowania placówką, wzbogaca kompetencje menedżera i wspiera rozwój indywidualny. Program Akademii Zarządzania Dyrektora Szkoły 2010/2011 również będzie nasycony konkretami inspirującymi do rozwoju indywidualnego oraz kierowanych przez Państwa placówek.
"Dyrektor Szkoły. Miesięcznik Kierowniczej Kadry Oświatowej" to najlepsze czasopismo dla dyrektorów szkół i innych placówek oświatowych, odpowiedź na zapotrzebowanie dyrektorów, pomoc w ich codziennej pracy. "Dyrektor Szkoły" to kompendium wiedzy z zakresu zarządzania, prawa, finansów oraz polityki oświatowej. Poruszamy te zagadnienia, za które odpowiedzialność ponosi dyrektor szkoły, harmonogram poszczególnych artykułów dostosowując do kalendarium roku szkolnego i zadań stojących przed dyrektorem.
Wolters Kluwer Polska Sp. z o.o. jest największym wydawcą publikacji prawniczych i biznesowych na rynku polskim. Od lat dostarcza najwyższej klasy wiedzę, nowoczesne rozwiązania, narzędzia i usługi dla profesjonalistów z branży prawniczej, podatkowej, biznesu, ochrony zdrowia, edukacji, administracji państwowej i samorządowej. Wspiera ich w podejmowaniu kluczowych decyzji tak by mogli działać pewnie i bez obaw. Wolters Kluwer Polska Sp. z o.o. jest częścią międzynarodowego koncernu Wolters Kluwer – globalnej i wiodącej firmy wydawniczej i dostawcy usług informacyjnych.
W ofercie wydawnictwa Wolters Kluwer Polska Sp. z o.o. znajdują się produkty elektroniczne, książki i czasopisma jak również szkolenia online i konferencje.
Ośrodek Rozwoju Edukacji jest publiczną placówką doskonalenia nauczycieli o zasięgu ogólnokrajowym prowadzoną przez Ministra Edukacji Narodowej. Powstał z dniem 1 stycznia 2010 roku w wyniku połączenia Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i Centrum Metodycznego Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej na podstawie zarządzenia Ministra Edukacji Narodowej
Celem Ośrodka jest podejmowanie i realizacja działań na rzecz doskonalenia systemu oświaty i podnoszenia jakości edukacji zgodnie z polityką oświatową państwa w obszarze kształcenia ogólnego i wychowania.
Misją Związku jest służba na rzecz społeczności gmin wiejskich a szczególnie pomoc w wysiłkach skierowanych na:
W GRUPIE SIŁA
Związek Gmin Wiejskich RP to największa ogólnopolska organizacja skupiająca gminy wiejskie i miejsko-wiejskie. Związek jest bezpośrednim kontynuatorem tradycji przedwojennej organizacji o tej samej nazwie. Podstawowym celem Związku jest integracja samorządów wiejskich i rozwiązywanie typowych problemów tego środowiska. Wspólne działania za pośrednictwem Związku pomagają w sposób zorganizowany walczyć o interesy członków. Działania ZGW RP są prowadzone na wielu płaszczyznach. Dotyczą zarówno negocjacji z Rządem, konsultacji w Parlamencie, wymiany doświadczeń pomiędzy członkami, jak i działań w celu gospodarczego i kulturalnego rozwoju gmin wiejskich. Związek od lat działa skutecznie w wielu sferach broniąc spraw gmin wiejskich. Dzięki naszemu zaangażowaniu i lobbingowi wiele złych z punktu widzenia samorządów wiejskich rozwiązań proponowanych przez Rząd lub Parlament zostało oprotestowanych i tym samym skutecznie zablokowanych. Związek tworzy szeroką platformę współpracy i wymiany doświadczeń pomiędzy gminami (kongresy, konferencje, grupy wymiany doświadczeń, baza dobrych praktyk, różnorodne formy współdziałania z wykorzystaniem technologii informatycznych). Na przestrzeni ostatnich lat ZGW RP intensywnie wspierał gminy w dostosowaniu się do standardów unijnych, realizował różnorakie programy badawczo-analityczne, organizował liczne szkolenia, warsztaty i konferencje wspierające realizację gminnych zadań i doskonalące umiejętności przedstawicieli samorządów.
DLACZEGO WARTO?
Zastanawiając się nad celowością zrzeszania w Związku Gmin Wiejskich RP, warto zadać sobie kilka podstawowych pytań:
jeżeli nie znamy odpowiedzi na chociaż jedno pytanie lub są one negatywne, jest to pierwszy argument za przystąpieniem do Związku Gmin Wiejskich RP.
INTEGRACJA i LOBBING
Podstawową sferą aktywności Związku jest obrona interesów gmin poprzez udział
w pracach różnych gremiów krajowych i jego zespołach problemowych. Przedstawiciele Związku biorą czynny udział w pracach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, komisji sejmowych i senackich, dziesiątkach instytucji rządowych i związanych z rozwojem obszarów wiejskich. ZGW RP aktywnie działa także na arenie międzynarodowej. Delegaci Związku reprezentują interesy polskich gmin wiejskich w Komitecie Regionów UE, Kongresie Władz Lokalnych i Regionalnych Europy (CLRAE), uczestniczyli w międzynarodowych projektach (IDCED, Standup). Aktywność naszych przedstawicieli w pracach Komitetu Regionów UE zaowocowała uzyskaniem mocnej pozycji w jego strukturach: są członkami prezydium, przewodniczą w komisjach i grupach politycznych Komitetu Regionów. Związek był gospodarzem pierwszego w historii Europejskiego Kongresu Gmin Wiejskich, podczas którego podpisano deklarację warszawską dotycząca przyszłości obszarów wiejskich. Nasi wójtowie mają możliwość bezpośredniej wymiany doświadczeń z wójtami krajów europejskich w ramach projektów realizowanych przez ZGW RP we współpracy z organizacjami partnerskimi, współfinansowanymi z funduszy unijnych.
Jedną z ważniejszych inicjatyw Związku jest organizowanie Kongresów Gmin Wiejskich. Kongresy te odbywają się co roku w Warszawie w Sali Kongresowej. Każdorazowo bierze w nich udział ponad 1000 samorządowców - głównie wójtów i burmistrzów. Kongresy Gmin Wiejskich to najważniejsze forum prezentacji tematów i problemów dotyczących członków ZGWRP a także organów niezrzeszonych. Celem Kongresów jest wzmocnienie przekazu naszych spraw, przy udziale przedstawicieli władz krajowych. Uczestnikami kongresów byli: Prezydent RP , Premierzy, Marszałkowie Senatu i Sejmu, parlamentarzyści, przedstawiciele rządu i przedstawiciele Unii Europejskiej. Kongresy są również miejscem na bezpośrednią wymianę doświadczeń i integrację środowisk samorządowych.
Celem Związku Powiatów Polskich jest wspieranie idei samorządu terytorialnego, integrowanie i obrona wspólnych interesów powiatów, kształtowanie wspólnej polityki, wspieranie inicjatyw na rzecz rozwoju i promocji powiatów, wymiana doświadczeń oraz upowszechnianie modelowych rozwiązań w zakresie rozwoju i zarządzania w powiatach. Celem statutowym Związku Powiatów Polskich jest również prowadzenie oraz wspieranie prowadzonej przez swych członków działalności naukowej, naukowo-technicznej, oświatowej, kulturalnej, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, a także wspieranie inicjatyw społecznych na rzecz ochrony zdrowia i pomocy społecznej oraz rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów.
Związek Gmin Śląska Opolskiego jest dobrowolnym związkiem międzygminnym, którego statutowym celem jest rozwój społeczny i gospodarczy gmin oraz regionu Śląska Opolskiego. Aktywnie działamy od 1991 r. Zrzeszamy obecnie 33 gminy.
Unia Metropolii Polskich powstała w 1990 r. wg projektu Instytutu Miasta pt. „Tyle państwa ile miasta”, z inicjatywy prezydenta m. st. Warszawy, aby realizować partnerstwo stolicy Rzeczypospolitej z innymi głównymi miastami Polski, w celu umocnienia pozycji naszego kraju w Europie i w świecie.
Od 1993 r. UMP ma formę fundacji. Jej Radę stanowią prezydenci 12 centralnych miast metropolii polskich. Rada wybiera sześcioosobowy Zarząd z prezesem, skarbnikiem i sekretarzem. W UMP współdziałają prezydenci, wiceprezydenci, sekretarze, skarbnicy, dyrektorzy wydziałów i eksperci z miast: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Warszawy i Wrocławia. Przewodniczącym Rady UMP jest Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, natomiast Prezesem Zarządu UMP jest Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz.
Krajowe Forum Oświaty Niepublicznej powstało 8 lutego 1992 roku z inicjatywy Społecznego Towarzystwa Edukacyjnego w Bydgoszczy.
Celem Stowarzyszenia jest:
1) reprezentacja i obrona szeroko rozumianych interesów szkolnictwa niepublicznego, jako trwałego i nieodłącznego elementu systemu oświaty wobec wszystkich organów władzy;
2) współuczestnictwo w kreowaniu polityki oświatowej państwa;
3) wyrażanie i kształtowanie opinii o funkcjonowaniu oświaty niepublicznej;
4) ochrona praw szkół i placówek niepublicznych oraz udzielanie pomocy w tym zakresie;
5) koordynacja wymiany doświadczeń pomiędzy szkołami i placówkami niepublicznymi;
6) prowadzenie poradnictwa w zakresie działalności, organizacji oraz funkcjonowania oświaty niepublicznej.
"Indywidualizacja nauczania - jak przełożyć założenia reformy na praktykę szkolną?"
Fundusze unijne dla oświaty, działania realizowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, projekty edukacyjne, założenia ustawy o finansach publicznych to niektóre z tematów poruszone podczas I Zjazdu Akademii Zarządzania Dyrektora Szkoły 2010/2011. Konferencja odbyła się 20 stycznia 2011 roku w siedzibie Biblioteki Narodowej w Warszawie.
Spotkanie rozpoczęło się minutą ciszy, którą uczczono i uhonorowano, zmarłą w grudniu 2010 r. Janinę Zawadowską – członka Rady Programowej czasopisma „Dyrektor Szkoły”.
Jako pierwsza głos zabrała Elżbieta Piotrowska-Albin – Dyrektor Segmentu ds. Oświaty wydawnictwa Wolters Kluwer Polska, która zaprezentowała nową szatę graficzną czasopisma Dyrektor Szkoły i zaprosiła do zapoznania się z jego internetową wersją dostępną pod adresem www.e.dyrektorszkoly.pl.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej - Lilla Jaroń. omówiła m.in. wybrane projekty unijne wspierające pracę przedszkoli, szkół i placówek oświatowych. Pani Lilla Jaroń w swoim wystąpieniu opowiedziała o realizowanych działaniach. Duża część wystąpienia była poświęcona również reformie programów nauczania, opracowaniu systemu egzaminów zewnętrznych, kształceniu i doskonaleniu nauczycieli, zarządzaniu i finansowaniu oświaty.
Wiele emocji i pytań wzbudziły tematy związane z prezentacją efektów monitoringu podstawy programowej oraz założeń projektu ustawy o systemie oceniania jakości edukacji. Pani minister omówiła także strukturę proponowanego systemu. Anna Rękawek – redaktor naczelna miesięcznika „Dyrektor Szkoły”, zaprosiła uczestników do dyskusji na temat planowanych zmian. Odpowiedzi na najbardziej nurtujące środowisko pytania znajdą się w najbliższym numerze miesięcznika, w wywiadzie z Krystyną Szumilas, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.
Podczas prelekcji Andrzeja Jasińskiego z Ośrodka Rozwoju Edukacji na temat wspierania pracy szkół w projektach systemowych uczestnicy zapoznali się z czterema projektami realizowanymi przez ORE od 2009 roku. Projekty te mają na celu wspomaganie pracy szkół, poprzez szkolenia nauczycieli i dostarczanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się również prezentacja Elżbiety Linowskiej z Europejskiego Centrum Rozwoju Kadr w Białymstoku, na temat konstrukcji systemu kontroli zarządczej w placówce oświatowej. W trakcie spotkania dyrektorzy zapoznali się z wytycznymi zapisanymi w ustawie o finansach publicznych. Pani Linowska przedstawiła zadania, z którymi powinni się zmierzyć dyrektorzy szkół w ramach kontroli zarządczej. Wśród nich wymieniła m.in.: odpowiednie określenie obszarów pracy placówki szkolnej, określenie zasad funkcjonowania systemu w szkole, wyznaczenie osób odpowiedzialnych za kontrolę poszczególnych prac w placówce, dokonanie analizy ryzyka.
W ramach I Zjazdu Akademii Zarządzania Dyrektora Szkoły organizatorzy przygotowali dla uczestników salon wystawców, gdzie zaproszone firmy (m.in. Fraszka Edukacyjna, Betzold, Moje Bambino) mogły zaprezentować produkty i usługi wspierające pracę nauczycieli w szkołach.
Konferencja była doskonałą okazją do wymiany myśli i poglądów na temat zmian planowanych w oświacie. Jak co roku, wszystkie wnioski i sugestie uczestników Zjazdu zostaną przekazane do Ministerstwa Edukacji Narodowej
Kolejna okazja do spotkania i dyskusji na temat oświaty już 24 marca 2011, podczas II Zjazdu Akademii Zarządzania Dyrektora Szkoły 2010/2011.
„Dyrektor Szkoły – miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej”, od 1994 roku wspiera dyrektorów szkół, przedszkoli oraz innych placówek oświatowych w wypełnianiu zadań i obowiązków zgodnie z przepisami prawnymi, nowoczesną wiedzą z zakresu psychologii, pedagogiki i zarządzania.
Masz pytania? Zadzwoń lub napisz!
Ogólna infolinia: 801 04 45 45
Szkolenia:
PL-szkolenia@wolterskluwer.com
Szkolenia Progman:
szkolenia.progman@wolterskluwer.pl
Szkolenia Kancelaria Notarialna:
PL-szkolenia.zam@wolterskluwer.com