"KORCZAK PRAKTYCZNIE"

"KORCZAK PRAKTYCZNIE"
W chwili obecnej nie mamy ustalonego terminu szkolenia,
skontaktuj się z nami aby dopytać kiedy będziemy organizować to szkolenie ponownie

Najważniejsze zagadnienia:

  • Wprowadzenie.
  • Dokonania Janusza Korczaka.
  • Jak myślał i jak działał Janusz Korczak?
  • Edukacja i praca z grupą według Janusza Korczaka - najważniejsze założenia.
  • Prezentacja metod Korczakowskich i ich uniwersalnych mechanizmów działania.
  • Jak dziś korzystać z doświadczeń Korczakowskich? Obszary: relacja z jednostką; relacja z grupą; proces edukacyjny.

Szczegóły szkolenia

Program

Program

Wprowadzenie.

Opiszę plan szkolenia, wskażę najważniejsze punkty i założenia.

Dokonania Janusza Korczaka.

Opowiem między innymi o pracy lekarza, wyjazdach kolonijnych, Domu Sierot, Naszym Domu, "Małym Przeglądzie", najważniejszych książkach i heroicznych próbach opieki nad dziećmi w warszawskim getcie.

Jak myślał i jak działał Janusz Korczak?

Na przykładach odwołujących się do wiedzy przekazanej w poprzednim punkcie pokażę, w jaki sposób Janusz Korczak potrafił działać skutecznie w oparciu o przyjęte przez siebie wartości. Narysuję schemat wyboru drogi osiągania celu bez tracenia z oczu najważniejszych założeń.

Edukacja i praca z grupą według Janusza Korczaka - najważniejsze założenia.

Opowiem, jak daleko poszedł Korczak, wyciągając praktyczne wnioski ze swojego twierdzenia Nie ma dzieci - są ludzie. Pokażę również, że założenie o podmiotowości człowieka dotyczyło w działalności Korczaka nie tylko dzieci, ale także dorosłych. Trochę czasu poświęcimy także na omówienie systemowych uwarunkowań procesów edukacji i wychowania.

Prezentacja metod Korczakowskich i ich uniwersalnych mechanizmów działania.

Odkryję mechanizmy, kryjące się za regułami sądu koleżeńskiego, samorządu dziecięcego, dyżurów, przyznawania pocztówek pamiątkowych, pomysłu Korczakowskich zakładów, plebiscytów i wydawania gazety.

Jak dziś korzystać z doświadczeń Korczakowskich? Obszary: relacja z jednostką; relacja z grupą; proces edukacyjny.

Wspólnie pochylimy się nad sposobami współczesnego korzystania z mechanizmów stosowanych przez Korczaka. Zobaczymy w jaki sposób, wzorując się na koncepcjach Korczakowskich, można organizować pracę grupy, rozwiązywać konflikty i prowadzić rozmowy oraz jak skonstruować fascynującą lekcję i zaplanować długofalowy proces edukacyjny.

Cele

Cele

Pokażę, w jaki sposób uczestnicy mogą w codziennej pracy korzystać z myśli i praktyki Janusza Korczaka oraz opowiem o najważniejszych Korczakowskich dokonaniach, koncepcjach i doświadczeniach. Wprowadzenie do szkolenia "Korczak praktycznie" - czyli zwięźle, przystępnie i ciekawie dla odbiorców. Ale także z naciskiem na to, by uczestnicy szukali w swojej pracy własnych sposobów korzystania z Korczakowskich inspiracji. Szkolenie zaczynamy od informacji ogólnych i dotyczących samego Janusza Korczaka: mówimy o jego dokonaniach, sposobie myślenia i działania oraz stosowanych metodach. Te kroki pozwalają nam odsłonić wciąż aktualne mechanizmy Korczakowskiego podejścia, z których każdy uczestnik może korzystać stosownie do swoich potrzeb. Skupiamy się tu na trzech obszarach: pracy z jednostką i grupą oraz budowaniu efektywnego i interesującego przekazu edukacyjnego. Wiele spośród stosowanych przez Korczaka po mistrzowsku mechanizmów wiele lat później zostało uchwyconych, zbadanych i nazwanych przez różne nauki, między innymi psychologię społeczną. Warto z nich współcześnie korzystać, wzorując się na osiągnięciach Starego Doktora.

Prelegenci

Prelegenci

male

Wojciech Lasota

Prezes Fundacji Korczakowskiej (www.korczakowska.pl), były pracownik Ośrodka Dokumentacji i Badań KORCZAKIANUM, oddziału Muzeum Historycznego m.st. Warszawy, instruktor teatralny, historyk sztuki, copywriter i edukator (przez kilkanaście lat związany z Zamkiem Królewskim w Warszawie), obecnie trener biznesu i umiejętności miękkich.

Odbiorcy

Odbiorcy

nauczyciele, animatorzy, edukatorzy; inne osoby, pracujące z dziećmi

Zapytaj o ofertę na szkolenie specjalnie dla twojej firmy (jako szkolenie zamknięte)

Zapytaj o ofertę

Skontaktuj się z nami aby dopytać kiedy będziemy to szkolenie organizować ponownie

Wyślij zapytanie
Kontakt w sprawie szkolenia:

Masz pytania? Zadzwoń lub napisz!

Ogólna infolinia: 801 04 45 45

 

Szkolenia:
PL-szkolenia@wolterskluwer.com

 

Szkolenia Progman:
szkolenia.progman@wolterskluwer.pl

 

Szkolenia Kancelaria Notarialna:
PL-szkolenia.zam@wolterskluwer.com

 

Administratorem Twoich danych osobowych, czyli podmiotem decydującym o celach i sposobach ich przetwarzania, jest Wolters Kluwer Polska Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Przyokopowej 33, 01-208 Warszawa. Informujemy, że podanie danych osobowych zawartych w formularzu jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji zapytania objętego formularzem, a także, że przysługują Ci prawa: dostępu do Twoich danych osobowych, ich zmiany (w tym aktualizacji), wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także pozostałe prawa opisane w Polityce prywatności. Dane osobowe podane przez Ciebie będą przetwarzane przez nas w zgodzie z przepisami prawa, w celu realizacji zapytania, a jeśli udzieliłeś określonych zgód – również na podstawie ww. zgody i w celu w jej treści określonym. Nadto, przysługuje nam prawo przetwarzania Twoich danych na podstawie naszego prawnie uzasadnionego interesu jako administratora danych, w celach opisanych w Polityce prywatności, w tym celu wykonywania badań i analiz oraz w celach marketingowych (marketing bezpośredni własnych produktów). Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi informacjami dostępnymi w Polityce prywatności, w tym dot. okresów przechowywania danych i kategorii odbiorców danych. W razie jakichkolwiek pytań jesteśmy do Twojej dyspozycji pod adresem: pl-ochrona.danych@wolterskluwer.com