Szkolenie online

Kompensacja szkód medycznych, pełnomocnik ds. praw pacjenta, monitoring wizyjny i inne zmiany w nowelizacji ustawy o prawach pacjenta z 16 czerwca 2023 r.

Kompensacja szkód medycznych, pełnomocnik ds. praw pacjenta, monitoring wizyjny i inne zmiany w nowelizacji ustawy o prawach pacjenta z 16 czerwca 2023 r.
W chwili obecnej nie mamy ustalonego terminu szkolenia,
skontaktuj się z nami aby dopytać kiedy będziemy organizować to szkolenie ponownie

6 września weszła w życie nowelizacja ustawy o prawach pacjenta oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2023.1675). Wprowadza ona nowy pozasądowy model kompensacji szkód medycznych, oparty na Funduszu Kompensacyjnym Zdarzeń Medycznych. Zakłada też możliwość powoływania w placówkach pełnomocników ds. praw pacjenta. Zmienia również zasady stosowania monitoringu wizyjnego w podmiotach leczniczych oraz zakres informacji zamieszczanych na opaskach identyfikacyjnych pacjentów szpitali. Nakłada ponadto obowiązek informowania osób bliskich niektórych pacjentów o planowanym wypisie z placówki. W ramach szkolenia kompleksowo omówimy najważniejsze z punktu widzenia placówek medycznych oraz jej personelu zmiany zawarte w ustawie oraz zasygnalizujemy jak wdrożyć je w podmiotach leczniczych.

Szczegóły szkolenia

Program

Program

1. Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych i postępowanie w sprawie przyznania świadczenia – pozycja szpitali i spoczywające na nich obowiązki.
2. Zdarzenia medyczne w szpitale - jakie przypadki obejmuje nowy model?
3. Pełnomocnik ds. praw pacjenta - kto może nim i jakie zadania ma realizować?
4. Zmiany w zasadach stosowania monitoringu wizyjnego oraz identyfikacji pacjentów placówek medycznych.
5. Wypisywanie pacjentów z ograniczoną poczytalnością - nowy obowiązek dla szpitali.

 

Dzięki szkoleniu dowiesz się:

 • jaką rolę w postępowaniu dot. przyznania świadczenia z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych pełni placówka medyczna (obowiązek udzielania informacji, prowadzenie analizy przyczyn źródłowych)
 • jakie zdarzenia medyczne w szpitalu są objęte nową regulacją . kto może pełnić funkcję pełnomocnika ds. praw pacjenta oraz jaki jest zakres jego obowiązków?
 • jakie są nowe zasady stosowania monitoringu wizyjnego w placówkach medycznych?
 • jak zmieni się sposób stosowania opasek identyfikacyjnych u pacjentów szpitala?
 • kogo i w jaki sposób poinformować o wypisie ze szpitala pacjenta w stanie ograniczonej poczytalności?

 

Szkolenie skierowane jest w szczególności do:

 • Dyrektorów, kierowników i innych pracowników placówek medycznych zobligowanych do zapewnienia jakości w podmiotach wykonujących działalność leczniczą (w szczególności pełnomocników ds. jakości)
 • Osób zobowiązanych do zapewnienia przestrzegania ochrony danych osobowych w podmiotach leczniczych (w szczególności w zakresie monitoringu i znaków identyfikacyjnych pacjentów)
 • Osób odpowiedzialnych za monitorowanie zdarzeń niepożądanych i zdarzeń medycznych w szpitalach (w szczególności kierownik i personel medyczny zobowiązany do przeprowadzenia analizy przyczyn źródłowych zdarzenia niepożądanego)
 • Personelu medycznego i niemedycznego placówki pozostającego w bezpośrednim kontakcie z pacjentem
 • Osób świadczących opiekę/doradztwo prawne placówkom medycznym w zakresie nowych obowiązków wynikających z ustawy o jakości oraz nowelizacji ustawy o praw pacjenta i niektórych innych ustaw

Prelegenci

Prelegenci

Tomasz Młynarski

 Dyrektor Departamentu Świadczeń Kompensacyjnych w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta. Radca prawny specjalizujący się w prawie medycznym, ubezpieczeniowym i administracyjnym oraz odpowiedzialności odszkodowawczej. Były zastępca dyrektora Departamentu Prawnego w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta. Członek Rady Przejrzystości przy Prezesie Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz Rady Funduszu Medycznego przy Ministrze Zdrowia. Wykładowca na studiach podyplomowych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Doświadczenie zawodowe zdobywał w kilku zakładach ubezpieczeń oraz w Biurze Rzecznika Ubezpieczonych i Rzecznika Finansowego. Autor wniosków o podjęcie przez Sąd Najwyższy uchwał dotyczących istotnych zagadnień prawnych z zakresu prawa cywilnego, a także licznych publikacji prawniczych.

Informacje organizacyjne

Informacje organizacyjne

Szkolenie odbędzie się 4 października 2023 roku o godz. 12:00. Potrwa 90 minut.

 

Zapisy prowadzone są do godz. 11:00 w dniu szkolenia.​

 

Ze względów bezpieczeństwa rejestracja na webinar jest dwustopniowa i odbywa się w 5 krokach:

 1. Najpierw zaloguj się do Twojego produktu na górze tej strony.
 2. Następnie kliknij w zielony przycisk „Zapisz się”, który pojawi się w prawym górnym rogu na tej stronie.
 3. Po zapisaniu się otrzymasz e-mail potwierdzający rejestrację (nie odpowiadaj na niego).
 4. Dzień przed oraz w dniu szkolenia otrzymasz e-mail z linkiem kierującym do webinaru. Zdarza się, że wiadomości z linkiem do szkolenia trafiają do folderu SPAM. Prosimy o jego sprawdzenie.
 5. Kliknij w link i poczekaj na rozpoczęcie webinaru.

 

Wymagania techniczne
- komputer z procesorem co najmniej 2GHz Pentium 4 oraz 2GB pamięci RAM
- Internet o prędkości pobierania co najmniej 1Mb/s
- dla zapewnienia stabilności połączenia sugerujemy korzystanie z przeglądarki Chrome lub Mozilla Firefox

 

Po szkoleniu

Nagranie webinaru będzie bezpłatnie dostępne w Twoim produkcie LEX. Aby je obejrzeć, kliknij w kategorię Zasoby (menu po lewej stronie ekranu głównego LEX). Następnie wybierz Komentarze i publikacje. Odnośnik do nagrań to kategoria Szkolenia online.

 

 

Dla kogo szkolenie

Dla użytkowników LEX

Szkolenie jest bezpłatne dla klientów, którzy posiadają jeden z poniższych programów LEX:

 

LEX Ochrona Zdrowia (Standard, Optimum, Premium) 

 

 

Sprawdź, czy posiadasz jeden z tych produktów. Zaloguj się do LEX i wybierz kategorię Mój LEX w menu po lewej stronie ekranu głównego. Po kliknięciu wyświetli Ci się nazwa produktu/ów LEX, którego jesteś użytkownikiem.

 

Osoby niebędące naszymi klientami (płatne szkolenia)

Jeśli nie jesteś użytkownikiem LEX, serdecznie zapraszamy do płatnego udziału w szkoleniu. Wystarczy, że zapiszesz się na tej stronie, a następnie zapłacisz za szkolenie metodą Dotpay- jedyna metoda płatności za szkolenie jaką realizujemy (kliknij w czerwoną ramkę na górze tej strony). Zapraszamy!

Zapytaj o ofertę na szkolenie specjalnie dla twojej firmy (jako szkolenie zamknięte)

Zapytaj o ofertę

Skontaktuj się z nami aby dopytać kiedy będziemy to szkolenie organizować ponownie

Wyślij zapytanie
Kontakt w sprawie szkolenia:

Masz pytania? Zadzwoń lub napisz!

Ogólna infolinia: 801 04 45 45

 

Szkolenia:
PL-szkolenia@wolterskluwer.com

 

Szkolenia Progman:
szkolenia.progman@wolterskluwer.pl

 

Szkolenia Kancelaria Notarialna:
PL-szkolenia.zam@wolterskluwer.com

 

Administratorem Twoich danych osobowych, czyli podmiotem decydującym o celach i sposobach ich przetwarzania, jest Wolters Kluwer Polska Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Przyokopowej 33, 01-208 Warszawa. Informujemy, że podanie danych osobowych zawartych w formularzu jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji zapytania objętego formularzem, a także, że przysługują Ci prawa: dostępu do Twoich danych osobowych, ich zmiany (w tym aktualizacji), wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także pozostałe prawa opisane w Polityce prywatności. Dane osobowe podane przez Ciebie będą przetwarzane przez nas w zgodzie z przepisami prawa, w celu realizacji zapytania, a jeśli udzieliłeś określonych zgód – również na podstawie ww. zgody i w celu w jej treści określonym. Nadto, przysługuje nam prawo przetwarzania Twoich danych na podstawie naszego prawnie uzasadnionego interesu jako administratora danych, w celach opisanych w Polityce prywatności, w tym celu wykonywania badań i analiz oraz w celach marketingowych (marketing bezpośredni własnych produktów). Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi informacjami dostępnymi w Polityce prywatności, w tym dot. okresów przechowywania danych i kategorii odbiorców danych. W razie jakichkolwiek pytań jesteśmy do Twojej dyspozycji pod adresem: pl-ochrona.danych@wolterskluwer.com